TEMPORAMANDIBULAR EKLEM RAHATSIZLIKLARI


dis-v40

Temporamandibular eklem rahatsızlıkları

Kulağınızın yakınındaki bölgede devam eden ağrı yaşarsanız, çeneniz veya yüzünüzün yan tarafındaki kaslar, muhtemelen tıklatma ve klik sesi veya sınırlı çene hareketi eşliğinde, Temporomandibular bozuklukların kısaltması olan TMD'den muzdarip olabilirsiniz. TMD, TME ve/veya etrafını saran kasların ağrı ve disfonksiyonuyla karakterize bir grup durumu tarif eder. Bu semptomlara neyin sebep olduğunu tam olarak anlamak her zaman o kadar kolay değildir, ancak iyi haber şu ki, çoğu TMD vakası, evde yapmanızı önereceğimiz bir takım uygulamalar ile çözümlenebiliyor. 

TMD belirtileri

Alt çenenizi, her iki taraftaki temporal kemiğe bağlayan iki TMJ aslında üç boyutlu harekete izin veren çok karmaşık eklemlerdir. Alt çene ve temporal kemik, aralarında bir tamponlama diski bulunan bir top ve soket olarak bir araya gelir. Yanaklardaki ve şakaklardaki büyük kas çiftleri alt çeneyi hareket ettirir. Bu parçalardan herhangi biri, disk, kaslar veya eklemin kendisi, bir TMD probleminin kaynağı olabilir. Acı çekiyorsanız veya çenenizi açmakta veya kapatmakta güçlük çekiyorsanız, sorunlu bölgeyi tespit etmek ve uygun çözümler önermek için kapsamlı bir inceleme yapacağız.


parallax background

TMD nedenleri

Diğer eklemlerde olduğu gibi, TME inflamasyon, boğaz kasları, gerilmiş tendonlar ve bağlar ve disk problemleri gibi ortopedik problemlere maruz kalabilir. Ayrıca TMD'larına kadınların daha eğilimli olduğunu ve yaştan etkilendiğini de biliyoruz. Fiziksel ve psikolojik stres de bir faktör olabilir. Bazı durumlarda, çene ağrısı, fibromiyalji gibi daha yaygın, ağrıya neden olan bir tıbbi durumla ilişkili olabilir.

TMD semptomları

Tıkırdama Sesleri - TMD'si olan bazı kişiler, ağzı açarken veya kapatırken TME'den gelen bir tık sesi, klik veya gıcırtı sesi duyuyor. Bu genellikle eklem içindeki diskin kaymasından kaynaklanır. Yanında duran birileri bile duyabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, tek başlarına tıklamak aslında önemli bir belirti değil çünkü tüm insanların üçte birinde çene eklemi bu durumda. Ancak, tıklamaya ağrı veya sınırlı çene fonksiyonu eşlik ediyorsa (örneğin çene açık veya kapalı konumda “sıkışmış”) bu TMD'yi gösterir.


Kas ağrısı: Bu, iki büyük çene kapanma kasının bulunduğu yanaklarda (masseter kaslar) ve şakaklarda (temporal kaslar) hissedilebilir. Sabahları uyandığınızda sıkıntı ve sertlik hissederseniz, genellikle geceleri dişleri sıkma ve/veya gıcırdatma gibi alışkanlıklarla ilgilidir. Bu şekilde gece alışkanlığınız varsa, dişlerinize uygulanan kuvveti azaltmada çok yardımcı olması için dişlik yardımcı olabilir, bu da kaslarınızın çene eklemleriniz üzerindeki baskıyı gevşetmesini ve rahatlamasını sağlar. 

Eklem ağrısı: Teknik olarak çene eklerinden birinden veya her ikisinden de gelen ağrı, TME'nin artritis (“arth” - eklem; “itis” - iltihap) olarak tanımlanır. Radyografilere baktığımızda, bazı kişilerin artritik görünümlü TME’leri olduğunu ancak ağrı veya işlev bozukluğu semptomları olmadığını; diğerlerinde önemli ağrı ve işlev bozukluğu semptomları var ancak eklemleri radyografide normal göründüğü olabiliyor. Vücudun herhangi bir ekleminde görülen artrit tedavisi yoktur, ancak ilaçlar bazen artritik semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ağrıyı gidermek

Sizi muayene ettikten sonra, durumunuzu tedavi etmek ve acınızı azaltmak için bir strateji geliştireceğiz. Bazen daha yumuşak bir diyete geçiş kaslarda ve eklemlerde stresi azaltabilir. Buz ve/veya nemli ısı, acıyı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Spazmdaki kasları tedavi etmede nazikçe germe egzersizleri yardımcı olabilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar da rahatlama sağlayabilir.

Diğer tedavi seçenekleri

Şiddetli TMD vakaları ortodonti, köprü gibi dental restorasyonlar veya eklemin kortizon enjeksiyonları veya lavajı (yıkama) gibi eklem içindeki küçük prosedürleri içerebilecek daha karmaşık tedavi biçimleri gerektirebilir. TMD olgusunda büyük bir cerrahinin gerekli olması nadirdir. Yine, çok çeşitli koruyucu, geri dönüşümlü tedavileri denemek ve hemen hemen her zaman etkili olduklarını kanıtlamak için yeterli zaman ayırmaları önemlidir. İlk adım diş kliniğinde kapsamlı bir muayene ve sonrasında tedavi planlamasıdır.

dis-v39


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe