DİŞ İMPLANTI


dis-v23

Diş implantı

Diş implantları eksik diş veya dişlerin yerine, doğal dişin fonksiyonunu elde etme amacıyla çene kemiğinde yerleştirilen yapay diş kökleridir. Yıllardır kullanılmakta olan bu sistemler kalan dişlerinize zarar vermeden doğal dişe yakın bir konfor sunan, bilinenin aksine çok da zahmetli olmayan tedavi yöntemleridir.  

Bu implantlar tek diş kaplama, köprü veya hareketli protezin altında yapay dişi destekler.  Geleneksel köprüler hala iyi bir tedavi seçeneğidir. Fakat birçok kişi köprü yapılırken dişsiz alana komşu sağlam dişlerini kestirmek zorunda kalmakta ve zamanla bu dişleri de kaybetmektedir. Böyle durumlarda tek dişin eksikliğini gidermek için yaptırılan tek diş implant ideal bir seçenek olacaktır. 

İmplant uygulamasının asıl amacı, üzerine kullanılabilir dişler yapmaktır.


parallax background

Diş implantlar hangi durumlarda kullanılabilir ? 


 • Diş eksikliğiniz giderilirken sağlam dişlerinize dokunulmasın istemiyorsanız,
 • Ön bölgede tek diş eksikliğinde köprü yaptırdığınızda doğal görünümün bozulacağını düşünüyorsanız,
 • Dişlerinizin tek tek kaplanmasını istiyor fakat diş eksikliğiniz nedeniyle köprü dışında seçeneğiniz yoksa,
 • Kullandığınız köprünün altındaki dişler çok ağrı yapıyor, tedavi edilemiyorsa,
 • Köprünüzün altındaki ayak dişlerin kurtarılma şansı yoksa,
 • Bir veya birden fazla diş eksikliğiniz varsa,
 • Çenenizin arka tarafında diş eksikliği varsa ve hareketli protez kullanmak istemiyorsanız,
 • Diş eksikliği sonucu kemik erimesinden korumak istiyorsanız, 
 • Hiç dişiniz yoksa, 
 • Hareketli protezleriniz her gün ağzınızın başka bir yerinde vuruk yapıyorsa, 
 • Alt üst protezlerinizi yapıştırıcı olmadan kullanamıyorsanız,
 • Damağınızı kaplayan protezlerle tat almaktan zorlanıyorsanız, 
 • Protezlerinizi yıkarken sık sık elinizden düşürüp kırıyorsanız, 
 • Kullandığınız hareketli protezler konuşmanızı bozuyorsa, 
 • Yemek yerken protezlerin altına gıda atığı kaçıyor ve kötü koku oluşuyorsa, 
 • Her istediğinizi dişlerinizden dolayı yiyemiyorsanız implant tedavisi sizin için ideal bir seçenek olacaktır. 

Herkese implant yapılabilir mi ?

Birçok sağlık işleminde olduğu gibi implant yerleştirme işleminde de başarı oranı kişiden kişiye değişir. İyileşmeyi engelleyen özel bir rahatsızlığı (kontrolsüz şeker hastalığı, kanser, kemik hastalıkları, diğer kontrolsüz sistemik hastalıklar, vb.) olmadığı sürece yaşı 18 den büyük olan her hastaya implant yapılabilir. Sistemik rahatsızlığı olan hastalarda da operasyona karar vermeden önce mutlaka hastayı takip eden tıp doktorundan konsültasyon istenir. İmplantların başarısızlık nedenleri arasında kötü kemik kalitesi, yetersiz kemik seviyesi, alt ve üst çeneler arasında yetersiz dikey mesafe, implant yapılacak alana komşu bölgelerdeki anatomik yapılardaki farklılıklar, cerrahi işleme bağlı olan uygulama hataları (yetersiz sterilizasyon, yetersiz su kullanımına bağlı ısınma ve travmatik uygulama) sayılabilir.  Şeker hastalığı, kemik hastalıkları, bağışıklığı etkileyen rahatsızlıklar ve sinüs problemi gibi belli kronik hastalıklar da implantın kemikle kaynaşmasını etkileyebilirler. Sigara içen kişilere yapılan implantların da iyileşme süreci çok parlak değildir. Ancak uygun planlama, yerleştirme seçimi ve uygun şekilde implant uygulanması başarı seviyesinin çok yüksek olmasını sağlayacaktır. Özellikle ameliyatın yapıldığı ilk bir hafta sigara kullanımını bırakmak en uygun seçenek olacaktır. İmplantın sizin için doğru seçim olup olmadığını öğrenmek için diş hekiminiz sizin sağlık geçmişinizi değerlendirecek, ağzınızdan ölçü alarak planlama modelleri oluşturacak ve gerekli durumlarda panoramik röntgen ya da 3 boyutlu görüntüleme (Bilgisayarlı Tomografi [BT, CT] görüntüleri ) alacaktır. 3 boyutlu görüntüleme implantın uzun dönem başarısı adına en iyi bölgeyi tespit etmek, kemiğinizin kalitesini ve seviyesini tespit etmek için en iyi yöntemler arasındadır.

İmplant yaptırma işlemi ağrılı mıdır?

İmplant operasyonları lokal anestezi veya sedasyon altında uygulanan gayet komforlu işlemlerdir. Kişiye ve onun sağlık geçmişine bağlı olarak genel anestezi gerekebilir. Bazen operasyon sonrasında orta şiddette rahatsızlık ve şişlik oluşabilir fakat bu doktorunuzun yazacağı reçeteyle alınan ağrı kesicilerle kontrol edilemeyecek bir şey değildir. Her ameliyatta önlem amaçlı antibiyotik kullanılır.

Çekim sonrası hemen implant yaptırabilir miyim?

İmplantlarda tartışılması gereken bir diğer konu dişin çekiminden hemen sonra çekim boşluğuna implant yerleştirilmesi konusudur. Diş hekimleri genellikle diş çekimi sonrası implantı yerleştirmek için 6 ay beklerler. Ancak bu tedaviyi ertelemek ve kalan kemiğin o zamana kadar incelmesine yol açmak anlamına gelebilir. İnce ve erimiş bir kemik gülüş estetiğinin oluşturulmasında riskli olabilir. Bu nedenle aksine neden olan bir durum söz konusu değilse çekim sonrası implant yüklenmesi hemen yapılabilir. 

 Şu durumlarda çekim sonrası implant önerilmektedir: 

 1. Diş travmaya bağlı olarak kaybedildiğinde
 2. Dişler tamir edilmeyecek büyüklükte kırığa bağlı çekilmek zorunda kaldığında
 3. Konjenital daimi diş eksikliği olan ve kökü erimiş kalan süt dişlerinin çekimden sonra 
 4. Kanal tedavisi başarısız olmuş dişlerin yerine, kemikte ciddi iltihap, apse olmadığı durumlarda.

  Diş çekimi sonrası implantın hemen yerleştirilmesinin dezavantajı çekim sonrası oluşan boşluğun kemikle birebir uyumlu bir kemik ilişkisi bulundurmamasıdır. Sonuçta implantın kemikle kaynaşabilmesi için en az 2 ay beklenmektedir. Hangi sistemin veya tekniğin kullanıldığına bağlı olarak implantın üzerine kaplama yapılması 2-6 ay arasında değişmektedir. İmplantın çekim sonrası hemen yerleştirilmesinin 10 yıllık dikkatli bir klinik inceleme sonrasında başarı şansının dişsiz alana yerleştirilen implanta yakın olduğu kanıtlanmıştır. Unutmayın ki bu işlem genellenemez kişiye özgüdür ve yukarıda belirtilen kriterlere uyan kişilere yapılabilir. 

İmplant çene kemiğini koruyup, erimesini önler mi?

Dişler çene kemiğini besleyen organlardır. Dişin eksilmesi halinde çene kemiği desteğini yitirir. Çiğneme esnasında dişlerin çene kemiğine yaptığı basınç ortadan kalkar. Bu da eksik dişin olduğu bölgede kemik erimesine sebep olur. Klasik tip protezler diş kökünün yerini tutmadığından kemik erimesi hızlanarak devam eder. İmplantlar, diş kökleri gibi çene kemiğini destekler ve diş üzerinde oluşan basıncı çene kemiğine iletirler.  İmplantlar diş kökünü taklit eden yapılar olduğundan kemik ve çevre dokular, doğal diş kökünü kavradığı gibi implantı sarar. Bu sayede kemik erimeleri engellenir. 

Sistemik hastalıklar implant tedavisi için engel midir?

Şeker hastalarında hastalık kontrol altında ise doktor konsültasyonu alınarak gerekli tetkikler yapıldığı takdirde implant uygulaması yapılabilir. Tansiyon, kalp rahatsızlığı olanlarda, baypas ameliyatı geçirmiş kişilerde, kalbinde stent olan hastalarda doktor kontrolünde oldukları ve ilaçlarını düzenli kullandıkları sürece implant tedavisi yapılabilir. Aşırı kemik erimesi olan kişilerde ise kemik ve kan ölçümlerine bakılarak tıp doktorlarının onayı doğrultusunda implant uygulamasına karar verilir.

İmplant uygulamasında belirli bir üst yaş sınırı var mı?

Genel sağlık durumu iyi olan herkese, implant tedavisi yapılabilir. Bu tedavide bir üst yaş sınırı yoktur. Genç bireyler içinse kemik gelişimini tamamlamış olmak gerekmektedir. Gençler için 16-18 yaş sınırı olarak kabul edilebilir. 

İmplantlar insan vücuduyla uyumlu mudur?

İmplantlar, insan vücuduyla mükemmel bir uyum sağlayan titanyum yapılmaktadır. Titanyum, senelerdir tıbbın birçok alanında güvenle kullanılmaktadır. Bu nedenle doku reddi söz konusu değildir. Vücut titanyuma karşı herhangi bir iltihabi ve alerjik reaksiyon oluşturmaz. Dental implant tedavileri 60’lı yılların ortalarından beri başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Dental implantlara karşı alerjik olunabilir mi?

Dental implantlar kırk yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Bu uzun süre içerisinde titanyum esaslı implantlara karşı bilinen hiçbir alerjik durum görülmemiştir. Titanyum herhangi alerjik bileşen içermez ve vücut içerinde tamamen etkisizdir.

parallax background

Çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda implant yapılabilir mi?

İmplant tedavisi için kemik miktarı yeterli değilse bazı cerrahi işlemlerle yeni kemik oluşturulabilir. Kemiğin genişliği yetersiz ise kemik grefti kullanılarak kemik miktarı arttırılabilir.  Kemiğin çok ince olduğu durumlarda ise bu işlem yeterli olmaz. Bu durumlarda da “onley kemik grefti” olarak adlandırılan işlemle ağız içinden uygun bölgelerden kemik parçası alınarak implant uygulanacak olan bölgeye yerleştirilerek kemik miktarı artırılabilir. Kemik yüksekliğinin yetersiz kaldığı durumlarda ise distraksiyon yöntemi ile kemik uzatılarak yeni kemik kazanılır. 

Üst çene kemiğinin sağ ve sol bölümlerinde “sinüs” adı verilen boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar uzun süreli dişsizlik nedeniyle hava basıncının etkisi ile genişleyebilir ve aşağıya doğru sarkabilir. Bu durum sinüs bölgesinin altında kalan dişsiz bölgelere implant yapılmasını engelleyebilir. Bu durumda tedavi yöntemi olarak “sinüs lifting” adı verilen, sinüslerin hacmini azaltıp, kemik hacmini arttırmayı sağlayan özel bir cerrahi müdahale uygulanabilir.

Sinüs lifting operasyonları, genellikle lokal anestezi altında uygulanır ancak isteğe bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi altında da uygulanabilmektedir. Operasyon sonrası kemik oluşumu tamamlandıktan sonra implant uygulamalarına geçilebilir. Genel olarak sinüs lifting operasyonu sonrası 4-6 ay kadar beklenir. Bazı durumlarda sinüs tabanındaki kemik kalınlığı miktarına bağlı olarak sinüs lifting ve implant uygulaması aynı seansta yapılabilir.

İmplant ve implant üstü protezlerin bakımı 

İmplantların uzun dönem başarısı iyi bir operasyonundan sonra uygun ağız bakımı ve diş hekimi kontrollerine bağlıdır. Ameliyattan hemen sonra bile ağrınızın müsaade ettiği kadarıyla temizliğe dikkat etmeli yumuşak fırçalarla yaralı bölgeleri temizlemelisiniz. İmplantlarda dişlerdeki gibi çürük ve diş eti hastalıkları oluşmasa da peri- implantitis denilen implant etrafındaki yumuşak doku iltihabı oluşabilir. Bunu engellemek için kendi doğal dişlerinizi fırçaladığınız gibi implant üstü protezlerinizi de fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Hatta fırça veya diş ipinin ulaşamadığı yerler için tasarlanmış özel diş arası fırçalar (interproksimal diş fırçaları), protez altına giren özel diş ipleri (superflosslar) ve ağız duşlarıyla tam bir ağız bakımı yapmak hem implantlarınızın hem de yaklaşık 10 yıl kullanabileceğiniz protezlerinizin ömrünü uzatacaktır. Ayrıca en az 6 ayda bir yapacağınız diş kontrollerinizi de kaçırmamalısınız. 

İmplant doğal diş hissi verir mi?

İmplant gerek görünüm gerek fonksiyonel olarak kaybedilmiş dişlerin yerini tutar. İmplant sabit kök olduğundan klasik protezlerin verdiği yabancı cisim hissini uyandırmaz diğer protezler gibi konuşma ve çiğneme sırasında ağızda hareket etmez. İmplant, rahat çiğneyebilme imkanı sağlar, sert ve kuru yiyecekleri dahi rahatlıkla yiyebilmenize yardımcı olur.

İmplant ömrü ne kadardır? 

İmplantların ömrü de doğal dişleriniz kadardır. Başarılı bir implant tedavisi sonrasında ağız ve diş sağlığınıza önem verdiğiniz ve bakımlarını tam yaptığınız sürece uzun yıllar sorunsuz olarak ağzınızsa kalacaktır. Ağızda 30 yılı aşkın boyunca sağlam kalan implantlar klinik olarak tespit edilmiştir.

Havaalanlarında olduğu gibi bir güvenlik kontrolü sırasında metal detektörleri implantım nedeniyle uyarı verir mi?

Hayır, bunun için endişelenmeyin. İmplantlar manyetik değildir ve detektörü etkilemek için fazla küçüktür. Detektör implantlarınız için uyarı verse bile sorunu çabucak ve kolayca açıklayabilmeniz için bir implant kimliğiniz olacaktır.

İmplantlar kalp piliniz etkileyebilir mi?

Hayır, implantların elektromanyetik etkisi yoktur. Kalp pilinizin çalışmasını herhangi bir şekilde etkileyemez.

İmplant uygulamaları başarılı bir implant tedavisi uzman diş hekimi ve ekip gerektirir

İmplant tedavisi diş hekimliğinde özel bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle bu tedaviyi gerçekleştirecek olan hekimin bu konuda eğitim almış, bu alanda uzmanlaşmış olması gerekir. Cerrahi prosedürü yerine getirebilmek için ağız cerrahisi-implantoloji-periodontoloji alanlarından birinde uzman ve protez uzmanından oluşan bir ekip gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi başarılı bir sonuçtan çok uzak olacaktır.  

DENTAL İMPLANTLAR | İmplant

Günümüzde en çok tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden birisi olan diş implantları ağızda eksik olan diş veye dişlerin yerine konması amacıyla, yoğun doku uyumları sebebiyle genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir. İmplantlar daha önceden kaybedilmiş dişlerin oluşturduğu boşluklara ya da ciddi bir enfeksiyon yoksa hemen çekim sonrası diş yuvasına yerleştirilebilir. 

İmplant uygulamasının asıl amacı, ağzımızdan herhangi bir sebeple eksilmiş olan diş veya dişlerin ağız ve çene estetiğini yeniden kazandırmaktır. 

İmplantlar, doğal dişler gibi görünen ve fonksiyon gören dişlerin yerleştirilmesi için bir temel sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dişlerini kaybetmiş olanlar implant uygulaması sonrasında dişlerinin doğal göründüğünü bilerek güvenle gülümseyebilirler. Ayrıca, dental implantlar yüz yapısının korunmasına yardımcı olarak dişler eksik olduğunda ortaya çıkabilecek kemik yapısındaki bozulmalarının önüne geçecektir.

Diş implantları insanların hayatlarını değiştirmektedir! İnsanlar uygun şekilde yemek yemek, konuşmak, gülmek ve hayattan zevk almak için rahatlığı ve güveni yeniden keşfetmektedirler.

Kliniğimize uzman hekimler tarafından implantlar, sabit ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda basit bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Hastadan implant uygulama öncesi alınan tomografi değerlendirmesi sonucunda eğer kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse implant uygulamasından önce kemik oluşturmaya yönelik ilave işlemler yapılması gerekebilir. 

İmplant tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular

İmplantın güvenilirliği ve başarısı nedir?

İmplantların yapımında kullanılan titanyum elementi doku ile reaksiyona girmeyen, biyolojik uyumlu bir materyaldir. Doğru planlama-cerrahi teknik-sterilizasyon-protetik üstyapı ve iyi bir bakım ile başarı oranını %98'lere çıkarmak mümkündür. Ancak, implant uygulamasının başarılı olması hastanın iyileşme potaniyeli, sigara kullanımı, ağız hijyeninin durumu, diyabet gibi iyileşmeyi etkileyebilecek sistemik hastalıkların varlığı ve hekimin cerrahi becerisi ile de ilgilidir.

İmplant pahalı bir tedavi midir?

İmplantta kullanılan titanyum %99,9 saflıkla elde edilen çok ileri bir endüstri ürünüdür. Bu yüzden muayenehaneye giriş fiyatları yüksektir. İmplant tedavisinin ücretinin yüksek ya da düşük olması uygulanan implant markasına, işlem sırasında kullanılan yardımcı cerrahi malzemelere bağlıdır.

İmplant uygulamasının avantajları nelerdir? 

Kaybedilmiş dişin yerine implant ile yeni diş yapılması çevre dişlerin ve tüm çiğneme sisteminin sağlığı ve fonksiyonu için önemlidir.

Doğal diş formunda, estetik ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren bir diş elde edilirken, çevredeki dişlerin kayıp diş boşluğuna kayması ve diğer dişlerdeki şekil bozuklukları da engellenmiş olur. Ayrıca diş çekimini takiben çenelerde görülen işlevsizliğe bağlı kemik erimesi implant uygulması sayesinde önlenebilir veya yavaşlatılabilir.

Tek diş eksikliklerinde protez (köprü) yapabilmek için bazen boşluğun iki yanındaki sağlam dişlerde de belirli miktarda aşındırma yapmak gereklidir. Fakat implant uygulaması yapıldığında herhangi bir dişin kesilmesine gerek kalmadan eksik dişin önce kökünü taklit eden implant yerleştirilmekte daha sonra ise üst protezi (diş) yapılarak dişsizlik giderilmektedir.

Çenelerin en gerisindeki dişleri kaybederek hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalarımıza tekrar sabit proteze kavuşma olanağı sunmaktadır.

Mide bulantısından dolayı tam damak kullanamayan ve hareketli protez kullanmakta güçlük çeken hastalarımıza implantlar sabit protez, üst çenede tüm damağı örtmeyen protez ve hassas tutuculu protez gibi farklı alternatifler sunmaktadır.

Çene kemiğinin erimesi ile hareketli protezin yapımının mümkün olmadığı, protezlerin hareketliliğinden dolayı kullanımının rahat olmadığı durumlarda implantlar ile protezin tutuculuğu arttırılabilir ve hareketsizliği sağlanabilir.

Birçok dişsizlik vakasında sabit tedaviyi ve iyi bir estetiği mümkün kılan implant tedavisi ile hastalarımız günlük hayatlarında yemek yerken, konuşurken, gülümserken çok daha rahat edeceklerdir.

İmplant uygulaması nasıl yapılmaktadır? 

İlk muayenede hastamızın genel ve dental sağlık durumu değerlendirilir İlgili bölgelerden panoramik radyografi veya üç boyutlu görüntü (tomografi) alarak modelleme yapılır ve implanta uygunluğunuza ve hangi tür implant uygulanacağına karar verilir. Hastamız ikinci randevusuna geldiğinde implant yerleştirilmesi rutinde, aynı dolgu ve diş çekiminde uygulandığı gibi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Operasyondan sonra kalıcı protezlerin yapımı için en az 5 hafta, en fazla 3 ay gibi bir süre gereklidir. Kemik yetersizliğinde yeni kemik oluşturulmuş bölgelere yapılan implantlarda bekleme süresi uzayabilir. Sonrasında ölçü alınır ve planlanan protez yapılır.

İmplant öncesi tomografi çektirmek zorunlu mudur?

İmplant tedavisi öncesi görüntüleme çok önemlidir. Üç boyutlu görüntüleme yöntemleri çene kemiklerinin durumunu çok net gösterdiği için, tomografiler implantın yapılabileceği kalitede kemik olup olmadığının belirlenmesinde kullanılmakta ve ameliyat başarısının artırmaktadır.

Flepsiz (dikişsiz) implant cerrahisi nedir?

Dişeti kesilmeden ve dikiş atılmadan implant yapılmasına flepsiz implant cerrahisi denilir. Bu işlemde yumuşak dokular zarar görmeden implant cerrahisi gerçekleştirildiği için iyileşme daha hızlı ve daha konforlu olmaktadır. Her vaka bu teknik için uygun olmayabilir. Bu konudaki kararı hekiminiz ilk muayenenizin sonunda verecektir.

İmplant uygulaması sonrası nelere dikkat etmeliyim?

İmplant uygulaması sonrası cerrahi bölgeyi temiz tutmaya, bir süre bölgeye gelebilecek direkt kuvvetlerden sakınmaya özen gösteriniz. İmplant cerrahisi sonrasında işlem yapılan bölgeye hekiminizin önerisi doğrultusunda belirli aralıklarla soğuk uygulaması yapmanız önemlidir. Bu, ödem ve şişliği engelleyecektir. Hekiminiz tarafından size verilecek ilaçları düzenli kullanmanız ve iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı uygulanan düşük dozlu lazer uygulamaları da iyileşme döneminde önemlidir. Bu dönemde ağız bakımınız çok iyi olmalıdır.

İyileşme sürecinin rahat geçmesi ve implantın korunması açısından size sunulan önerileri dikkatlice takip etmeniz gerekir.

İyileşme sürecinin rahat geçmesi ve implantın korunması açısından size sunulan önerileri dikkatlice takip etmeniz gerekir. 

Kaybedilen her diş için bir implant mı gerekir?

Yeterli kemik varsa diş hekimlerinin tercihi her zaman kaybedilen her dişin yerine bir implant uygulanmasıdır. Ancak bazı durumlarda iki implant aralıklı yerleştirilip üzerine köprü protezi yapılabilir. Yerleştirilecek implantın sayısı ancak hekimin klinik ve radyografik muayenesinden sonra belirlenebilir.

Damak (hareketli) protez kullanan hastalarda implant tedavisinden yararlanabilir mi?

İmpant tedavisinden önce kullanılan hareketli protezlerin dezavantajları olması nedeniyle günümüzde implant tedavileri daha çok tercih edilmektedir. Hareketli protezler kullanım açısından zorluk yaratmakta ve protez altına yiyecek artıklarını kaçırabilmekte idi. Özellikle dişsiz alt çenede takıp çıkarmalı bir protez kullanılması hasta için oldukça zordur çünkü, içeride sürekli oynayan bir dil dışarıda yanak ve dudak konuşma ve yemek yeme esnasında hastaya oldukça sıkıntı verirler. Bunun sonucunda gerek hijyen açısından gerekse ağızda koku yapması açısından artık implantların üzerine konulan sabit protezler diş tedavilerinde daha aktif şekilde kullanılmaktadır.

Ayrıca üst total protezlerin tutuculuğunu sağlayabilmek için yapılan damağı kapatan tasarımdan dolayı oluşan mide bulantısı gibi sorunlar da ortadan kaldırılmış olur. Bu durumda sabit ya da takıp çıkarılan implant destekli protezler yapılabilir. Her iki tip protezde de oynama ve bulantı şikayetleri ortadan kalkar.

parallax background

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant uygulaması bazı istisnai durumlar haricinde herkese uygulanabilen başarılı bir tedavi şeklidir. İmplantın yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan ve herkese ‘’sistemik sağlık durumu’’ değerlendirilerek implant yapılabilir.

Bir kişide yeterli kemik dokusu olması bazı etkenlere bağlıdır. Bazı kişilerde kalıtımsal olarak çok ince/kalın ya da az/çok kemik olabilir.

Bazı kişilerde ise diş ve dişeti iltahapları çevrelerindeki kemik dokusunun erimesine ve azalmasına sebep olurlar. Bu nedenle bir dişin çekimine karar verilmişse kemik kaybına neden olmamak için çekimin hemen yapılmasında fayda vardır.

Bazı durumlarda çekimden sonra implant yapılmadan beklenebilmekte, bazı vakalarda ise çekim yapıldığı seansta implant yerleştirilebilmektedir.

Diş çekimi yapılıp aynı seans implant uygulaması yapılabilir mi?

Dişi çekip hemen implant yapılmasına "immediat implant uygulaması" ismi verilir. Uygun koşullar sağlandığında tercih edilebilen bir tekniktir. Bu işlemde en büyük risk diş çekim soketinde bulunan enfekte dokulardır.

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik yoksa nasıl bir yöntem uygulanır?

İmplant yapılacak bölgedeki kemiğin yoğunluğu, yüksekliği ve kalınlığı önemlidir. Bu implantın başarısını doğrudan etkiler. Kemiğin yeterli olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için değişik tekniklerle (kemik greftleri kullanılarak) kemik oluşturmak gereklidir. Bu işlem için üst arka bölgede sinüs lift, blok greftleme, alt çenede yatay ve dikey yönde kemik oluşturma işlemleri yapılabilir.

İmplant sonrası protezlerim yapılana kadar dişsiz mi kalacağım?

Diş eksikliğinizin sayısına bağlı olarak ne tür bir geçici protez yapılacağına yine hekiminiz karar verecektir. Eğer fazla diş eksikliğiniz varsa bu dönemde geçici hareketli protez yada uygulanan yönteme göre sabit bir protez kullanabilirsiniz. Tam dişsizliklerde ve bazı durumlarda kısmi dişsizliklerde All on Four tekniği uygulanarak anında sabit geçici diş yapmak mümkündür.

İmplant uygulamasında başarısızlık görülebilir mi?

Ararştırmalar implantların cerrahi olarak yerleştirilmesinde zaman içinde % 98 başarı sağlandığını ortaya koymaktadır. Bu köprü protezlerinde 10 yıllık süreçte % 60 tır. Bu tip implantlar da başarısızlık genellikle cerrahi işlemden sonraki ilk bir yıl içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu süreden sonra her yıl implant başarısızlık oranı %1’e düşmektedir.

Tedavinin başarısı hastanın iyileşme potansiyeli, sigara kullanımı, ağız hijyeninin durumu, diyabet gibi iyileşmeyi etkileyebilecek sistemik hastalıkların varlığı, kullanılan implantın markası ve hekimin cerrahi becerisi ile ilgilidir.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe