ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)


dis-v33

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Diş ekibimiz her yaştaki ve özel sağlık/davranış gereksinimleri olan çocukları muayene etmek için tam donanıma sahiptir. Hem sizin hem de çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişler için gerekli olan tüm bilgi ve gereksinimlere sahip olmanızı istiyoruz ve ücretsiz diş muayenesi sunuyoruz. Polikliniğimize ilk ziyaretinizden sonra çocuk diş hekimi çocuğunuzun dental ihtiyaçları için bir takım tavsiyelerde bulunacaktır. Ayrıca, çocuğunuzun sağlıklı dişlenmeye sahip bir büyüme dönemi geçirmesi için her altı ayda bir rutin kontrol yaptırmanızı önerecektir.

Bununla birlikte, çocuğunuzun çürük ve benzeri dikkat çeken başka bir diş problemi varsa, dolgu, frenektomi, kanal tedavisi, kron, koruyucu tedavi ve çekim gibi çok çeşitli restoratif tedavi hizmetleri sunuyoruz. Bazı çocuklar için diş tedavisi görmenin zor veya hatta korkutucu olabileceğini biliyoruz. Her çocuğun bunu farklı şekilde algılayabileceğini kabul ederek, bu tedavi hizmetlerini çocuğunuza kolaylaştırmak için birçok tedavi yöntemi sunuyoruz. Genel anestezi altında tedavi, derin sedasyon, oral sedasyon, nitröz oksit (kahkaha gazı) ile minimal düzeyde sedasyon, lokal anestezi, lazer diş hekimliği gibi tedavi alternatifleri sunuyoruz. Ayrıca, özel donanımlı kliniklerde tedavi uygulanırken çocuğunuz televizyon ve film izleyebilir. Bu yöntemler genellikle diş hekimi ziyaretini çocuk için daha keyifli hale getirir ve güvenli ve dostça bir ortamda kaliteli tedavi sunmamızı sağlar. Çocuk diş hekimi, çocuğunuzun diş muayenesinde davranış yönlendirme teknikleri ile gerekli değerlendirmeleri yapacak ve özellikle en rahat deneyimi sağlamak için bir öneride bulunacaktır.

Kliniğimizde çocuğunuza spor aktiviteleri için ağız koruyucu dişlik de önerilebilir. Ağız koruyucularımız, çocuğunuzun ağzına özel olarak hazırlanır, bu nedenle mağazalardan satın alınabilecek olanlardan daha iyi bir şekilde dişlere koruma sağlarlar. Aktif spor yapan çocukların, dişleri, çeneleri ve yumuşak doku yapılarını korumaları için uygun bir ağız koruyucuya sahip olmaları çok önemlidir. Ağız koruyucu olmadan, yerinden çıkmış ve kırılmış dişler, yumuşak dokulara yırtılmaları ve çene kırıkları gibi kazalar çok daha sık meydana gelir. Bu ağız koruyucularının ​​uzak doğu sporları, hokey, futbol, ​​basketbol, ​​tenis ve diğer benzeri ağızda yaralanmalara neden olabilecek sporlar için kullanılmasını tavsiye ederiz. Çocuğunuzun dişliğine forma numarasını koyabilir ve takım renginde yapabiliriz!


parallax background

Gebelik/Yenidoğan

Çocuğunuzu, çocuk diş hekimine ilk dişlerinin sürmesi veya ilk doğum gününde getirmenizi tavsiye ederiz. Birçok çocuk için diş çıkarma, 3-4 aylıkken başlayabilir, ancak her bebek için farklılık gösterebilir. Dişleri çıktıkça temizlemeye başlamanızı şiddetle tavsiye ederiz ve doktorlarımız sizlere bunun nasıl yapılacağı konusunda danışmanlık yapabilir. Ebeveynler ile ayrıca gece beslenmesinden sonra diş çürümelerini önlemek için dişlerin temizlenmesinin önemini de gözden geçireceğiz. Küçük yaşta başlayarak çocuğunuzun dental büyüme ve gelişimini izleyeceğiz. 

Yeni doğmuş çocuğunuzu emzirmek, çocuğunuzla bağ kurmanın en doğal yoludur. Bazen dil bağlantısı çocuğunuzun dil hareketlerini kısıtlıyabilir ve bu durum hem anne hem de çocuk için travmatik olabilir. Kliniğimizde lingual frenektomi adı verilen basit bir işlem uygulanabilir. Lazer Sertifikalı Çocuk Diş Hekimleri, dil altındaki sıkı doku bandını hızlı bir şekilde tedavi edecek özel bir eğitime sahiptir. Bu işlem, daha fazla dil hareketine izin verir ve çocuğunuzun emme becerisini hemen geliştirebilir. Genellikle bu işlem ilk randevuda sadece topikal anestezi ile yapılabilir. 

Çocuk diş hekimi ile erken tanışmanın, bebeğinizin başından itibaren sağlıklı dişlere sahip olma konusunda size gerekli bilgi vermeye yardımcı olacağına inanıyoruz. Ayrıca çocuğunuzun diş hekimine erken yaşta aşina olmasına yardımcı olacağını ve bizi büyüdükçe görmekten heyecan duyduğunu düşünüyoruz!

2-5 Yaş

Çocuğunuzun diş gelişimi için çok önemli bir zamandır; çünkü, genellikle çocuklar 2 yaşına kadar bebek dişlerinin tamamına sahiptirler. Bu dönem hem fırçalama hem de sağlıklı bir diyetle iyi alışkanlıklar oluşturma konusuna özel önem verdiğimiz zamandır. Günde iki kez fırçalamayı değerlendirmek ve eğitim vermek için yetişkinlerin yardımı ile randevularımızda zaman ayırıyoruz. Bu yaş grubundaki birçok çocuk diş macununu tüketemez, bu nedenle kullanılacak diş macunu tipinin ve ne zaman florürlü diş macununa geçileceğinin önemini gözden geçiririz. Doktor ekibimiz, bu yaş grubunda, diş fırçalama işleminin nasıl yapıldığını ve önemini belirtmek için özel zaman ayırmaktadır! Ebeveynlerin bu konuda yetenekli olmalarına yardımcı olacak pek çok yöntemimiz var!

Sağlıklı yiyeceklerin ve atıştırmalıkların önemi, bu yaş grubundaki randevularda vurgulanmaktadır. Bu yaş grubundaki çocukların dişlerinde çürük oluşmasının önde gelen nedenleri arasında beslenmelerinde yapışkan diş yüzeyinde uzun süre kalan atıştırmalıkları ve meyve suları gibi şekerli içecekler gün boyunca tüketmeleri gelmektedir. Bu kapsamda, ebeveynlere hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiği ve nedenleri konusunda bilgilendirmek için zaman ayırıyoruz. Ayrıca sağlıklı beslenme alternatiflerin bir listesini veriyoruz.

Diş hekimine gitmek eğlenceli ve kolay olmalı! Çürükler önlenebilir ve ebeveynlerin ve çocukların harika bir deneyime sahip olmalarına yardımcı olmak istiyoruz ve sizi görmeyi bekliyoruz!

6-12 Yaş

Bu yaş grubu, çocuğun diş deneyiminde heyecan verici bir zamandır. 6 yaş civarında çocuklar ilk “bebek dişlerini” kaybediyorlar. Bu değişiklikleri ebeveynlerle ve hastalarla gözden geçiriyoruz. Çoğu çocuk 5-8 yaşları arasında ortalama 8 süt dişi kaybediyor. Bunlar, üst ve alt keser dişleri içerir. Bu yaşlardaki çocuklar da ilk kalıcı azı dişler ağızda görülür. Tüm “bebek dişleri” genellikle 12 yaşına kadar düşer. Kliniğimizde rutin kontroller sırasında, doktorlar yeni dişlerin sağlığını ve gelişimini değerlendirecek ve gerektiğinde fissür örtücü gibi koruyucu uygulamalar konusunda bilgi vereceklerdir.

Bu yaşta çocuk hastalarımızın evde bakım konusunda biraz daha bağımsız olmaları konusunda teşvik edeceğiz. Çocuklar, 8 yaş civarında kendi dişlerini yeterince fırçalama koordinasyonuna (kendi ayakkabılarını bağlayabildiklerinde) sahiptir. Ağızları temiz ve sağlıklı kalır!

Ayrıca bu yaşta çene yapısı ve potansiyel ortodontik kaygılar konusu ile de daha yakından ilgileniyoruz. Ortodontik yönlendirmeleri, yalnızca düz veya çarpık dişlere göre değil, çocuğunuzun çenesinin yapısına ve işlevine göre yapıyoruz. Ortodontik ihtiyaçların zamanlaması her çocuk için farklılık göstermektedir ve doktorlarımız çocuğunuz büyüdükçe buna çok dikkat edecektir.

Genç yaşta, hastalarımızın çoğu kendi diş sağlığını sağlamaktadır. Birincil veya bebek dişlerinin çoğu zaten düşmüştür. Bu yaş grubu çocukları bağımsız olarak evde dental bakımlarını sağlamaları konusunda yönlendiriyoruz. Günde iki kez fırçalamanın ve diş ipi kullanımının önemini gözden geçiriyoruz. Sağlıklı bir gülümsemeye ve ömür boyu sürecek sağlıklı dişlere sahip olmalarına yardımcı olacak bu önemli teknikleri aşılamaya çalışıyoruz.

Önemli diyet faktörlerini de gözden geçirmek için özel özen gösteriyoruz. Aktif genç yaşam tarzlarının çoğunda, hızlıca bir şeyler yemek veya içmek vardır, ancak bu seçimleri sıklıkla kendi başlarına yaptıkları için sağlıklı seçimler önemlidir. Bazı spor, soda ve buzlu çay veya limonata da dahil olmak üzere şekerli içeceklerden kaçınmanın önemi hakkında danışmanlık yapıyoruz. Ayrıca tütün kullanımının tehlikelerini ve bunun dişler üzerindeki etkisini de gözden geçiriyoruz.

Son olarak, gençlerin birçoğunun çok rekabetçi bir spor seviyesinde oynamaları nedeniyle, dişleri yaralanmalardan korumak için ağız koruyucu kullanmanın önemini hatırlatıyoruz.

Bu hastalar, liseden sonra yetişkin olarak mezun olduklarında, tüm yaşamları boyunca dişlerini sağlıklı tutacak eğitim ve iyi alışkanlıkları aldıklarını umarız!

parallax background

Özel Bakım Gerektiren Hastalar

Çocuk Diş Hekimleri, klinik diş hekimliğinde bebekler, çocuklar ve özel ihtiyacı olanlar için ileri uzmanlık eğitimi almışlardır. Bilgi ve becerileri sadece klinik diş hekimliğini alanında değil aynı zamanda erken çocukluk gelişimi, davranış yönetimi ve çocuk psikolojisini de kapsamaktadır. Çocukların özel sağlık bakımı ve davranışsal ihtiyaçları olduğunda diş doktoruna gitmenin bir aile için zorlayıcı ve hatta stres yaratabildiğini biliyoruz. Bu deneyimi, çocuğunuz için en iyi şekilde, rahat ve güvenli bir ortamda olacak şekilde özelleştirebiliriz. Doktorlarımız, dişhekimliği tedavisine ihtiyaç duyan ve geleneksel yöntemler ile yapılamayan hastalar için alternatif tedavi yöntemleri sağlayabilecektir.

  1. Çocuğum ilk kez çocuk diş hekimini hangi yaşta ziyaret etmeli ?

Çocuğunuz ilk diş çıkarken veya ilk doğum gününe kadar diş doktoruna götürülmelidir. Çocuklar için ücretsiz diş taraması sunuyoruz. Dişhekimine yapılan erken bir ziyaret, ebeveynlere çocuklarının dişlerine bakmak için ihtiyaçları olan bilgileri sağlayacaktır. Ebeveynlere evde doğru diş bakımı sağlama konusunda rehberlik edeceğiz ve ayrıca çürüklere yol açabilecek diyet faktörlerini gözden geçireceğiz. Diş hekimi ile tanışmaya erken başlamak, çocuğun bu ziyaretlere alışmasına yardımcı olur. 

  1. Çocuğumun diş hekimine ilk ziyaretinde ne olur ?

Çocuğunuzun kliniğimize ilk ziyaretinde, iyi eğitimli ekibimiz sizi ve çocuğunuzu rahat, bilgilendirici bir muayene randevusu ile yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Sizi ve çocuğunuzu iyi tanımak istediğimiz için, çocuğunuzun tıbbi geçmişi, anamnez ve mevcut evde bakım ve beslenme koşulları hakkında birçok soru soracağız. Kliniğimizdeki çocuk diş hekimlerimizden biri çocuğunuzun ağız, baş ve boyun bölgesi ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapar. Her çocuğun bununla ilgili farklı bir endişe ve/veya rahatlık seviyesine sahip olabileceğini tamamen biliyoruz ve bunu olabildiğince keyifli hale getirmek için birçok stratejimiz var. Çocuğunuzun rahatlık seviyesine bağlı olarak, dişlerini hijyen uzmanı tarafından temizlemeye hazır olup olmadığına karar verebiliriz. Radyografiler de çocuğunuzun yaşına, muayene sonuçlarına ve çürük riskine bağlı olarak bir olasılıktır. Tüm bunlar, ziyaretiniz sırasında ekibimiz ve doktor tarafından iyice tartışılacaktır.

  1. Muayene sırasında çocuğumla birlikte olacağım mı?

Ebeveynlerin çocuklarına diş randevuları boyunca eşlik etmeleri gerektiğini kuvvetle hissediyoruz. Bu randevular, sağlıklı dişlere nasıl sahip olacağınız konusunda bilgi paylaşımı için önemlidir. Tüm sorularınızı yanıtlayabilmek ve evde bakım, sağlıklı gıdalar ve çocuğunuzun diş sağlığı ile ilgili yararlı ipuçları sağlamak istiyoruz.

  1. Çocuğumu neden genel diş hekimi yerine bir çocuk diş hekimi görmeli?

Çocuk Diş Hekimliği, yalnızca bebeklerin, çocukların, ergenlerin ve fiziksel ve zihinsel engelleri olan gençlerin ağız sağlığına odaklanan bir diş hekimliği uzmanlığıdır. Çocuk diş hekimliği eğitimi süresince, büyüme ve gelişme, çocuk psikolojisi, davranış yönetimi ve özel sağlık ihtiyaçları konusunda yoğun bir çalışma vardır. Görevimiz hasta ailelerini eğitmek için eğitim ve uzmanlığımızı kullanmak ayrıca her yaştan ve özel ihtiyaçları olan çocuklara mükemmel ve uygun diş bakımı sağlamaktır.

Güvenle gülümsemenin size sağlayabileceği duygusal, sosyal ve hatta profesyonel faydaları abartmak imkansızdır. Gülümserken ağzınızı kapattığınızı görürseniz, hatta dişlerinizi göstermek istemediğiniz için gülümsemenizi bile geri çekerseniz, sizin için hangi kozmetik diş hekimliğinin - gülümseme arttırma sanatı - yapabileceğini düşünmelisiniz.

Günümüzde herhangi yaştaki bir kişinin gülümsemesinin görünümünü iyileştirmek için yapılabilecek çok şey vardır. Güçlü, profesyonel beyazlatma uygulamalarından şaşırtıcı derecede gerçekçi porselen kaplamalara, en gelişmiş dental implantlara, çok çeşitli heyecan verici olanaklar bulunmaktadır.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe