ÇOCUKLARDA AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI


baby-v6

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı

Çocuğunuz ilk dişlerini belli bir yaştan sonra kalıcı dişler ile değiştirecektir, fakat bu küçük inci beyazı dişlerin bakıma ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Çocuğunuzun diş sağlığını korumak ileriki yaşlarda daha sağlıklı ağız, diş, çene gelişimine sahip olması açısından çok önemlidir.  Çünkü süt dişleri çok önemli işlevlere sahiptir.

Birincisi, süt dişleri kalıcı dişlerin sürmesi için rehberlik eder ve bu dişlerin süreceği alanı korur. Belirli zamanlarda kalıcı dişlerin kronları aslında süt dişlerinin köklerine baskı yaparak köklerinin rezorbe olmasına neden olur. Bu şekilde kalıcı dişler ağızda normal yerlerinde sürerler.

Ayrıca, süt dişleri çocuğunuzun ısırmasına, çiğnemesine ve konuşmasına yardımcı olacaktır. İlk altı yıl boyunca, bu önemli işlevleri yerine getirmek için süt dişlerinin ağızda sağlıklı olarak varlığı önemlidir. 6-12 yaş arası dönemde süt ve kalıcı dişlerden oluşan karma dişlenme dönemi olacaktır.

Süt dişlerinin vaktinden önce kaybedilmesi sonucu meydana gelebilecek problemler nelerdir ?

 Dental ark uzunluğunda kayıplar, 

  Daimi dişin sürmesi için yetersiz alan oluşumu, 

  Küçük azıların ektopik sürmesi, 

  Çekim boşluğuna komşu olan dişlerde mesiale hareket, 

  Karşısındaki daimi dişin uzaması, 

  Çapraz oklüzyonun oluşması ile orta hatta sapma, 

  Anormal dil pozisyonlarının gelişmesi, 

  Daimi dişlerin sürme yönünde bozukluklar, 

  Maloklüzyonlar, 
  Estetik, çiğneme ve fonasyonda problemler.


baby-v4

Genellikle çocuğunuzun süt dişleri altı ile dokuz ay arasında ağızda sürmeye başlar, ancak bazı durumlarda üç ay kadar erken veya on iki ay kadar geç sürme başlayabilir. İki alt ön diş ilk önce sürme eğilimindedir, bunu iki üst süt keser diş izler. Sonrasında, azı dişleri ve köpek dişleri sürer. Bazen bebeğiniz diş çıkarma döneminde bir takım rahatsızlıklar hissedebilir. Bu durumu bildirdiğinizde, size en iyi yaklaşımlar hakkında tavsiyelerde bulunacağız.

Bebeğinizin yeni çıkan dişler ve diş etleri, her beslenmeden sonra suya batırılmış bir gazlı bez veya nemli bezle silinmelidir. Dişler küçük başlıklı, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla ve sürüntü kadar macun ile temizlenmelidir. 3 yaşından itibaren çocuğunuza bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu ile fırçalamayı öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun bu önemli görev için 6 yaşına kadar yardımınıza ihtiyacı olabilir.


parallax background

İlk diş randevusu

Çocuğunuzu ilk doğum gününde diş hekimine getirmenizi öneririz. Bu süreçte size uygun oral hijyen tekniklerini öğretebilir, çürük olup olmadığını kontrol edebilir ve gelişimsel sorunları izleyebiliriz.

Diş çürüğünün çeşitli şekilleri bebekleri ve küçük çocukları etkileyebilir. Erken çocukluk çürüğü, üst ön dişlerin dudak yüzeylerinde diş eti kenarına yakın başlayıp kısa zaman içinde dişlerde enfeksiyon gelişimi gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Hepsinden önemlisi, çocuğunuzun kliniğimizde olumlu bir deneyime sahip olduğundan ve gelecek yıllar boyunca düzenli bir ziyaretçi olacağından emin olmak istiyoruz.

Çocuk diş tedavileri

Çocuklarda diş çürümesini önlemek veya gerektiğinde dişleri kurtarmak ve tamir etmek için sunduğumuz çeşitli diş tedavileri vardır. Bunlar:

Topikal florür - Florür, diş minesi ile reaksiyona girerek, mine dokusu asidik ortam ve çürümeye karşı daha dayanıklı hale gelir. Diş macunlarında ve bazı içme suyu kaynaklarında az miktarda florür olmasına rağmen, maksimum koruma için çocuğunuzun dişlerine daha yüksek bir konsantrasyon uygulayabiliriz.


Dental örtücüler - “Pit ve fissür” olarak bilinen dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki küçük oyukların özel materyaller ile kapatılmasıyla yiyecek retansiyon yerlerini ortadan kaldırıp dişin bu yüzeylerini çürüğe karşı koruyabiliriz. Bu küçük çukurlar çürüğe neden olan bakteriler için mükemmel ortamlar haline gelir. Olgunlaşmamış diş minesi daha geçirgendir ve bu nedenle diş çürümesine karşı daha az dirençlidir. Dental fissür örtücülerin kullanımı kolaydır ve yıllarca korunma sağlar.

Kök kanal tedavisi – Sizin kendiniz de ciddi şekilde çürümüş dişinizin kurtarılması için kök kanal tedavisi yaptırdınız. Bazen çocuklar da kök kanal tedavisine ihtiyaç duyarlar. Yukarıda bahsedildiği gibi, süt dişleri, çocuğunuzun diş etlerinin altında oluşan kalıcı dişlerin önemli kılavuzlarıdır. Bu nedenle, onları erken kayıplardan kurtarmak, ortodontik tedavi gerektiren bir maloklüzyonun (kapanış bozukluğu) önlenmesine yardımcı olabilir.

Bağlayıcı - Ön dişlerde küçük kırıklar - çocukluk çağında sık görülen - diş renginde kompozit ve benzeri materyaller ile tamir edilebilir.

Ortodontik

7 yaş civarında, çoğunlukla malokluzyon belirginleşmiştir. Bu süre zarfında önleyici ortodontik tedavi, daha sonra yapılacak ileri düzeyde tedavilere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak veya basitleştirerek doğru diş pozisyonunun ve/veya çene büyümesinin doğrudan yönlendirilmesine yardımcı olabilir. Erken tespit edilebilecek birçok ortodontik problem vardır ve eğitimli bir profesyonelin çocuğunuzu büyüme ve gelişme sürecinde neden değerlendirmesi gerektiğinin örnekleridir.

Spor ve çocuğunuzun dişleri

Çocuğunuz sporda aktif ise, kişiye özel hazırlanan bir dişlik öneriyoruz. Ağız koruyucularının her yıl 200.000'den fazla yaralanmayı önlediği tahmin edilmektedir. Özel kullanıma hazır bir malzemeden daha fazla koruma sağlayacak dişlerinin bir modelini kullanarak, çocuğunuz için özel olarak hazırlanmış bir ağız koruyucusuna sahip olabiliriz. Lütfen bize çocuğunuzun bir sonraki randevusunda ağız koruyucularını sorun.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe