DİŞ ETİ HASTALIKLARI


dis-v6

Diş eti hastalıkları

Siz yaşlandıkça bir miktar diş kaybının kaçınılmaz olduğunu düşünseniz de, aslında tüm dişlerinizin ömür boyu sürmesi mümkündür. Bu hedefe ulaşmanın yollarından biri, doku çevresindeki dişlere saldıran bakterilerin neden olduğu periodontal hastalıktan kaçınmaktır. Ne yazık ki, sizin için belirtiler ve semptomlar her zaman göründüğü gibi olmadığından dolayı diş eti hastalığınızın olduğunu bile farketmeyebilirsiniz.

Neredeyse günlük ağız hijyenine dikkat etmeyen kişilerin tamamında diş eti iltihabının gelişmesi kaçınılmazdır. Eğer tedavi edilmezse, bu bakteriyel diş eti iltihabına ve sonrasında dişlerinizin çevresinde kemik kaybıyla sonuçlanan periodontal yıkıma kadar ilerleyebilir. Kemik dokusu kaybolurken, diş eti dokuları dişlerden ayrılır ve bakterilerin yaşaması için daha iyi bir yer sağlayan küçük cepler oluşturur ve bu ceplere diş ipiniz ulaşamaz. Periodontal hastalık daha fazla kemik kaybına yol açtıkça, diş kaybı ortaya çıkabilir. Bunun bir kısmı genetik ile ilgilidir, periodontal hastalık ailelerde yayılmaya meyillidir. İyi haber, periodontal hastalığın daha ileri aşamalarda bile kontrol edilebileceğidir.


parallax background

Belirti ve bulgular

Özellikle sigara içiyorsanız, belirgin bir semptom olmadan periodontal hastalığa sahip olabileceğiniz bilinmelidir (nikotin kan akımını azaltır, diş etlerinin kanamasını ve şişmesini önler). Belirtileri şunlardır:


 • Kanamalı diş etleri- Bazı kişiler diş etleri kanayınca sadece çok sert fırçaladıklarını düşünürler. Çok sert fırçalamak diş etleri için kötü olsa da kanamaya neden olmamalıdır. Herhangi bir diş eti kanaması, diş eti hastalığının bir uyarı işareti olarak kabul edilmelidir.
 • Ağız kokusu- Dişlerin arasındaki boşluklarda plak birikmesi çok kolaydır, kokulu, kükürt içeren bileşikler üreten bakteriler için mükemmel yaşam koşulları yaratır.
 •  Kızarıklık veya diş etlerinin şişmesi- Diş etlerinin iltihabı, genellikle periodontal hastalığın ilk görünen işaretidir.
 • Diş eti çekilmesi- Dişlerinizin eskisinden daha uzun göründüğünü fark ederseniz, diş eti dokunuzda (mineden uzağa) çekilerek bazı diş köklerinizi açığa çıkarabilir.
 • Hassasiyet- Diş etinde çekilme varsa, açığa çıkan kökler sıcak veya soğuğa duyarlı olabilir.
 • Periodontal apse- Bakteriler periodontal bir cebin içine yerleşebilir ve alan iltihap ile dolup şişer ve ağrılı hale gelir.
 • Diş kaybı- Periodontal hastalık kemik kaybına neden olduğunda, dişler gevşeyebilir veya göçebilir. Dişlerinizi sıkmak veya taşlamaktan aşırı ısırma kuvveti kullanıyorsanız, diş kaybı olabilir ve hızlanabilir.

Tedavi seçenekleri

Periodontal tedavi, ağız hijyeni tekniklerinizin değerlendirilmesi ve bunları iyileştirme eğitimi ile başlar, ardından plak ve kök yüzeylerinde bulunan kalsifiye birikintilerin (tartar veya taş) mekanik olarak çıkarılmasıyla devam eder. Bu, el aletleri ve/veya ultrasonik (yüksek frekanslı titreşimli) aletler kullanılarak diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Lokal olarak uygulanan antimikrobiyal ürünler veya antibiyotikler, periodontal tedavinin çeşitli bölümlerinde iyileşme ve cep derinliği azalmasına yardımcı olarak, periodontal cerrahi ihtiyacı elimine edilebilir. Bazen, iltihaplı diş eti dokusu ve dişler arasında oluşan derin cepleri uzaklaştırmak için cerrahi işlemler gerekli olabilir. Çeşitli sorunların üstesinden gelmek için birçok farklı ameliyat türü vardır. Tedavi maliyetlerini ve cerrahi işlem sayısını azaltmak için kombine tedaviler kullanılabilir.

Periodontal hastalıklar sizin kalp ve vücut sağlığını etkileyebilir.

Periodontal hastalık ağzınızda görülmekle birlikte kardiyovasküler hastalık (CVD), diyabet ve erken doğumlar gibi vücudun diğer bölümlerinde daha ciddi hastalıklar ile bağlantılı görülebilmektedir. Bağlantının kesin yapısı belirsiz olsa da, orta ile şiddetli periodontal hastalığın, tüm kronik enflamatuar hastalıkların bir özelliği olan sistemik (bedensel) inflamasyon seviyesini arttırdığı görülmektedir. Ayrıca, hastalıklı dişleri çevreleyen periodontal ceplerde yaygın olarak bulunan aynı bakteri suşları, CVD'si olan kişilerin kan damarı plakalarında bulunmuştur. Bu nedenle, periodontal inflamasyonu kontrol etmek sistemik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Önleyici stratejiler

Periodontal hastalıkları önlemenin en iyi yolu her gün dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Aslında, düzenli diş muayeneleri ve her 3, 4 veya 6 ayda bir profesyonel temizlik (diş hekiminizin önerdiği şekilde) periodontal sağlığın korunmasının önemli bir parçasıdır; Bu temizliklerde kullanılan aletler ve teknikler ile diş fırçası ve diş ipinin kullanamadığı alanlara ulaşabilir.

Ayrıca, alanında uzman doktorlar ile diş eti dokularınızı hem görsel olarak değerlendirerek hem de dişlere bağlanma seviyelerini inceleyerek diş eti hastalıklarının erken şekillerini tespit edebilir ve diş röntgeni çekerek, diş destek kemiğinizin sağlığını değerlendirebiliriz.

Atacağınız başka adımlar da var: Sağlıklı beslenme, hayatınızdaki stresi azaltmak ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklardan vazgeçmek, dişlerinizi bir ömür boyu sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Koruyucu diş hekimliği, diş çürümelerini ve diğer hastalıkları en erken aşamalarında durdurmak için kullanılan tüm metotları açıklar. Amaç sizi mümkün olduğu kadar sağlıklı tutmak ve doğal dişlerinizi ömür boyu korumaktır.      

parallax background

Koruyucu dental işlemler

Önleyici dental işlemler, onlarca yıldır başarıyla kullanılan en temel hizmetlerden son teknolojik yeniliklere kadar uzanmaktadır. Bu prosedürler şunları içerir:


 • Diş macunları. Burası diş sağlığının başladığı yerdir. Hastalığa neden olan diş plağı ve taşların (tartarın) dişlerinizden fiziksel olarak çıkarılmasının yerini hiçbir şey tutamaz, özellikle diş eti kenarı yakınında ulaşılması zor alanlarda. Bu nedenle düzenli profesyonel temizlik sağlığınız için çok önemlidir.
 • Dental örtücüler. Bu görünmez rezin içerikli kaplamalar arka dişlerdeki küçük çukurları doldurur, böylece bakteri oluşumuna izin vermezler. Çürüklerin oluşmasını ve daha sonra doldurma ihtiyacını önlerler.
 • Florür. Bu mineral, dişlerin mineral yapısına kolayca geçer, böylece daha güçlü ve çürümeye karşı dirençli diş yüzeyi şekillenir. Florür, başlangıç çürük lezyonlarının tekrar remineralize olasını sağlar. Diş macununuzdan ve içme suyunuzdan yeterince alamadıysanız, doğrudan diş hekimi muayenehanesinde dişlerinize lokal olarak uygulanabilir.
 • Lazer çürük teşhisi. Kahverengi renkli kaviteler oluşmadan önce, hızlı ve kolay bir şekilde erken diş çürümelerini tespit etmek için lazer ışığı kullanılabilir.
 • Ağız koruyucuları. Kişiye özel ağız koruyucuları, çarpma kuvvetlerini emmek ve dağıtmak ve ağzın hem sert hem de yumuşak dokularındaki travmatik hasarı en aza indirmek için tasarlanmıştır. En iyileri sizin için diş hekiminiz tarafından özel olarak üretilir.
 • Ağız kanseri taramaları. Sadece hayat boyu sigara içenleri değil aynı zamanda sigara içmeyenleri de etkileyen bir hastalık olan oral kanserden kurtulma şansınız en erken teşhis ve tedavidir. Ağız kanseri taraması, her düzenli diş muayenesinin rutin bir parçasıdır.
 • Tükürük teşhisi. Bu koruyucu diş hekimliği alanında heyecan verici bir gelişmedir. Bazı hastalıkların varlığını saliva testiyle tespit etmek mümkün olup teknoloji hızla gelişmektedir.
 • X-ışınları. Yüzyıllardır diş hekimleri çıplak gözle görülmeyen hastalık belirtilerini ortaya çıkarmak için röntgen kullanıyorlar. Şimdi, CAT taramaları ile üç boyutlu hale geldiler ve diş çürümesi, diş eti hastalığı, kemik yoğunluğu, kemik hacmi ve tümörleri teşhis etmek için vazgeçilmez araç oldular.

Sizin koruyucu rolünüz

Koruyucu diş hekimliğinin çok daha önemli bir bileşeni sizsiniz. Yukarıda belirtilen işlemler ancak diş hekimine geldiğinizde etkili olabilir. Aynı şekilde, evde iyi bir ağız hijyeni rutini sürdürmenin önemi de göz ardı edilemez. Günlük etkili fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş hastalığından, diş kaybından ve daha karmaşık diş tedavisi ihtiyacından sorumlu olan diş plağının çıkarılması yönünde etkili olacaktır.

Çürükler kaviteleri dişlerde, sonunda büyük sorunlara neden olabilecek küçük deliklerdir. Diş yüzeylerinde olumsuz etkisi olan asit esas olarak iki kaynaktan gelir: diyetiniz ve etkili oral hijyen yokluğunda gelişen bazı oral bakteriler. Eğer çürük derhal tedavi edilmezse çürümeye neden olan bakteriler dişe daha fazla nüfuz edebilir ve sonuçta kök kanalı problemlerine ve hatta diş kaybına neden olabilir.

İyi haber, çürüklerin önlenebilir olmasıdır. Yani tüm doğal dişlerinizi ömür boyu saklamanız gerçekten mümkün !

dis-v8

parallax background

İşte çürümeyi önleyen üç ipucumuz:

Her gün fırça ve diş ipi

Çürük kavitesini önleme iyi bir oral hijyen rutini ile başlar. Bu, diş plağını, gıda parçacıklarını ve zararlı bakterileri tutan yapışkan bir filmi kaldıracaktır. Diş ipi kullanımı özellikle önemlidir, çünkü diş fırçası çoğu bölgede diş ipinin etkinliğine temizleme yapamaz. Arka azı dişleri de dahil olmak üzere her dişin her iki tarafının en az günde bir kez diş ipi kullanıldığından emin olun. Diş minesinin bir parçası olabilen ve aslında oluşmaya başlayan minik oyukları tamir edebilen bir mineral olan florür içeren bir diş macunu kullanarak günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Diyetinize dikkat edin

Bazı yiyecek ve içecekler dişlerinizle arkadaş değildir ve soda listenin başında gelir. Soda, spor içecekleri ve sözde “enerji içecekleri” asitlidir - şekersiz çeşitleri dahi. İçerdikleri asitler diş minesine olumsuz etki eder ve dişlerinizi çürümeye daha yatkın hale getirir. Meyve suları da çok asitli olabilir. Su içmek diş sağlığınız için çok daha iyidir, sadece tamamen nötr bir pH'a sahip olduğu (asidik olmayan) için değil, aynı zamanda ağız boşluğunu temizleme özelliklerine sahip olan tükürüğünüzü takviye ettiği için de iyidir. Şekerli ve nişastalı yiyecekler (kurabiye, şekerleme, çörek ve cips) de bir problemdir - özellikle de ağzınızdan derhal temizlenmediyse. Diş çürüğüne neden olan oral bakterileri besler ve ağzınızdaki asitlik seviyesini yükseltirler.

Düzenli olarak diş hekiminize görünün

Rutin profesyonel temizlik mükemmel ağız sağlığını korumak için harika bir yoldur. Diş hekiminiz ağzınızın diş fırçanızla veya diş ipi ile bile ulaşamayacağı bölgeleri temizleyebilir. Erken diş çürüğü belirtilerini kontrol edebilir ve hemen harekete geçebiliriz. Dahası, özellikle çürüğe yatkınsanız spesifik koruyucu tedaviler önerebiliriz. Bunlar arasında, her ikisi de hızlı, kolay ve etkili işlemler olan florür tedavileri ve diş macunları bulunur.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe