BEBEKLİKTE DİŞ SAĞLIĞI


baby-v1

Bebeklikte diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığının temellerinin bebeklik döneminden itibaren kontrollü olarak atılması önemlidir. Süt dişlenme döneminde koruyucu yöntemler ve hekim muayenesi önemlidir çünkü süt dişleri yerine gelecek kalıcı dişler için rehber konumundadır. Çocukluk döneminde ise yeni sürmüş kalıcı dişlerin sağlıklı korunması gerekmektedir. Bireylerin genel sağlık durumu ve ağız sağlığı arasında doğrudan ilişki vardır.

Bebeklerde ağız-diş bakımı nasıl yapılır ?

Bebeğinizin ilk dişi sürer sürmez, temizlemeye başlanılmalıdır. Bunun için gazlı bez ve yumuşak bir diş fırçası kullanılabileceği gibi ebeveyn parmak kılıflar kullanılarak da diş temizliği gerçekleştirilebilir.
Başlangıçta bebeklerin yiyeceğini ister anne memesinden ister de biberondan veya her ikisinden birden olsun, süt oluşturur. İnek sütü insan sütünden daha fazla kalsiyum, fosfor ve protein içeriğine sahiptir ve anne sütünde bulunan %7 laktozla karşılaştırıldığında, inek sütü %4 laktoz içerir. Bunun yanı sıra anne sütünün tamponlama kapasitesi de çok azdır.
Sonuç olarak hem anne sütü hem de inek sütü gelişimsel çürükleri ilerletme potansiyeline sahiptir ve günlük ağız bakımı yapılmaksızın verildiğinde erken çocukluk çürüklerine neden olabilir.


parallax background

Çocuklarının çürük riskini azaltmak için nelere dikkat edilmelidir ?

 • Beslenme sonrasında, bebeğin dişleri özellikle diş eti çevresi gazlı bez, yumuşak bebek fırçaları veya parmak fırçaları ile temizlenmeli
 • Yatma zamanında biberonla beslemekten kaçınılmalı,
 • Şekerli yiyecekler ana öğünlerle sınırlandırılmalı,
 • Bebeği tükürükle enfekte edici davranışlardan kaçınılmalı, (öpmek, yemek ısısına bebeğin kaşığı ile bakmak, emzik ve biberon ucunu ağız ile temizlemek)
 • Çocuklar arasında tükürükle kontamine olabilecek oyuncakların sıklıkla temizlenmesi ve bunların paylaşılmasına engel olunması,
 • 6-12 ay arasında ilk diş hekimi ziyaretini yapmak.

Erken çocukluk çağı çürüklerinden korunmak için nelere dikkat edilmelidir?


 • Yüksek şeker içerikli sıvılar (mama, şekerli süt, meyve suları ve soda) içeren biberon ve suluklarla gece ve gündüz uzatılmış beslenmeden kaçınılmalıdır.
 • Bebek yatakta iken bebeği sakinleştirmek için biberon kullanılmamalıdır. Bunun yerine şu yöntemler denenebilir. Temiz bir emzik, sevdiği bir battaniye, yumuşak tonda konuşmak veya şarkı söylemek, kitap okumak, bebek oyuncakları veya bebeği kucağa alarak yumuşakça sallamak vb.
 • Eğer bebek bir biberonla yatakta bırakılacaksa biberon içeriği sadece su olmalıdır. Eğer bebek alışık değilse içerik meyve suyu-su karışımı olabilir. Bu karışımın oranı her gece su yönünde artırılmalıdır ve zamanla sadece suya dönüşmelidir.
 • Bisküvi gibi şekerli besinleri su veya sütle yumuşatıp biberonla verilmemelidir. 10. aydan sonra bebek bisküvileri çocuğun eline verilerek yemek yemeği öğrenmesi teşvik edilmelidir.  Katı yiyecekler çatal-kaşık ile verilmelidir.
 • Desteksiz oturabildiği andan itibaren küçük fincanlara geçilmelidir.  Yaklaşık 9-10. aydan itibaren alıştırılmaya başlanmalıdır. 12-14 aylık çoğu bebek fincandan içebilir. 
 • Emzikler şeker ve balla tatlandırılmamalıdır.
 • Şekerli kurabiye, kek ve şekerler yerine, meyve, sebze ve tam tahıllı şekersiz bisküviler tercih edilmelidir.
 • Atıştırmalar düzenli aralıklarla olmalıdır. Eğer atıştırmalar sıksa çocuğun dişleri günde üç kez fırçalanmalıdır.
 • Atıştırmalar sonrasında mutlaka su içirilmelidir.
 • İyi davranışlara ödül olarak yiyecek verilmemelidir. Aksi halde bu çocuğun sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinmesine neden olur.

Erken çocukluk çağı çürüğü olursa nasıl tedavi edilir?

Çürük miktarına göre sadece fluor uygulaması, dolgu, kanal tedavisi ve dişlerin çekimi ile sonuçlanabilecek bir tablo ortaya çıkabilir. Acilen çocuk diş hekimi ile temas kurulmalıdır.

Bebeklerin ağzında görülen pamukçuk neden oluşur?

Bebeklerde genellikle bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu ağız içinde beyaz kabartılar şeklinde görülebilen mantar enfeksiyonlarıdır. Bebeğe genellikle ağrı yapmaz. Yüzey temizlendiği zaman ortaya çıkan kırmızı doku yüzeye bir şeyin temas etmesiyle ağrıya ve bebekte beslenme güçlüğüne sebep olabilir.

Bebeklerde görülen pamukçuk nasıl tedavi edilir?

Bebek mutlaka çocuk diş hekimine veya çocuk doktoru tarafından görülmelidir. Doktorun önerisi ile mantar enfeksiyonunu gideren solusyonlar ve ilaçlarla tedavi edilir. Karbonatlı bez ile ağız içi silinmemelidir.

parallax background

Diş çıkarma sırasında çocukta ne gibi problemler görülür?


 • Her eşyayı ağıza götürüp ısırma isteği,
 • Ağız çevresinde hafif döküntü,
 • Ateş, gribal enfeksiyon geçiriyormuş gibi halsizlik, burun akıntısı,
 • Uykusuzluk, huzursuzluk ve sebepsiz ağlamalar,
 • Beslenme bozukluğu,
 • Aşırı salya ve tükürükte artış görülebilir.

Diş çıkarırken yaşanan sorunlarla nasıl çözebiliriz?

Bebek malzemeleri satan yerlerde rahatlıkla bulabileceğiniz meyve filelerine soğutulmuş havuç gibi sert meyveleri koyarak hem meyvenin suyunu içmesini sağlamış oluruz hem de sağlıkla ve zarar vermeden dişlerini kaşımasına yardım ederiz.

Bu dönem önerilen jel ya da kremler geçici olarak anlık çözümler içerir etkisi geçer geçmez problem yeniden yaşanır.

Steril gazlı bezi soğuk su ile ıslatarak bastırmadan diş etlerine masaj yapabiliriz.

İçinde sıvı olan diş kaşıyıcılarını buzdolabına koyarak sonrasında bebeğe vererek ağrısını geçici olarak azaltabiliriz.

Çocuk doktorunuza danışarak ateş ya da aşırı huzursuzluk görülen bebeklerde parasetamol ağrı kesici şurup verilerek bebek biraz da olsa rahatlatılabilir.

Bebeklerin süt dişleri ne zaman tamamlanır ?

Bebekler doğduklarında diş etlerinin altı diş tarlası gibidir. Tüm süt dişleri ağızda gömülüdür. Zamanı geldikçe ağızda yerlerini alır. Sürme zamanları genellikle genetik olmakla beraber ortalama bir sürme zamanı da mevcuttur.

İlk süt dişleri genellikle 6 aylıkken sürer ve 2,5 yaşında da tüm süt dişleri tamamlanır.

İlk alt ön iki diş sürer sonrasında üst ön iki diş sürer son olarak azı dişleri çıkar ve süt dişlenme tamamlanır. Bebek 2,5 yaşına geldiğinde ağzında 20 adet dişi olması gerekir.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe