DİŞ AĞRISI


dent-v12

Diş ağrısı neden oluşur ?

Ağrı, çürük, iki diş arasına sıkışan gıdanın yapmış olduğu basınç, diş eti hastalıkları, dişte oluşmuş çatlaklar, diş eti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyi, minede meydana gelen aşınmalar ve hatta sinüzit gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Ancak, diş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni yetersiz ağız hijyeni varlığında gelişen derin diş çürükleridir.

Diş eti ağrıları genellikle ağız hijyeninin yeterince sağlanamaması sonucu diş etlerindeki iltihaptan kaynaklanır. Hissedilen ağrı genel veya bölgesel bir ağrıdır.

Kemik ağrıları ise iki dişin arasında olan boşluğa sıkışan gıdanın kemiğe baskı yapması sonucu oluşur. Ağrı genellikle yemek sonrası en yüksek seviyeye ulaşır.

Diş çürüğünün ilerlediği durumlarda dişin içerisindeki sinir-damar paketi etkilenebilir ve zamanla ağrı oluşabilir. Diş ağrıları genellikle gece kan basıncının artmasına bağlı olarak başlar ve hiç kesilmeden devam eder.

Diş eti ağrıları nasıl tedavi edilir?

Diş eti ağrılarının tedavisinde ise öncelikle başlangıç tedavisi (fırçalama eğitimi gibi) yapılır ve sonrasında diştaşı temizliği yapılarak ağız hijyeni sağlanır ve gerekli durumlarda küretaj işlemi ile diş eti altına girilerek birikinti ve enfekte doku artıklarının temizliği sağlanır.


parallax background

Kemikte hissedilen diş ağrılarıları nasıl tedavi edilir?

Kemik ağrıları (septal ağrı) ise iki dişin arasında olan boşluğa sıkışan gıdanın kemiğe baskı yapması sonucu oluşur. Çocuklarda dişler arası bölgeye yiyecek sıkışması ile daha sık görülebilir. Ağrı genellikle yemek sonrası en yüksek seviyeye ulaşır. Sıkışan gıdanın diş-ipi veya ara-yüz fırçası ile uzaklaştırılması ile ağrı bir anda hafifler. Tedavisinde aradaki boşluğa sebep olan çürüğün temizlenerek dolgu ya da ihtiyacı olan kanal tedavisi yapılarak çözülür.


Diş ağrıları nasıl tedavi edilir?

Diş ağrıları ise genellikle derin çürüklerden ya da dişin kökünde bulunan iltihabın çıkmaya çalışması ancak yer bulamaması ile oluşan basınç ağrılarıdır.  Ağrı genellikle gece ağrısı şeklinde başlar ve hiç kesilmeden devam eder. Tedavisinde antibiyotik alımını takiben kanal tedavisi uygulaması ile ağrı bir anda rahatlar.

Sürekli devam eden diş ağrılarında ne yapılabilir?

Öncelikle bölge dişeti kanamasından korkmadan iyice fırçalanır. Diş-ipi ile iki dişin arası iyice temizlenir. Ağrı kesici kullanılabilir. Ağrının şiddeti çok yüksek ise hastanede kas içine yapılacak olan ağrı kesici iğne hastanın rahatlamasını sağlar. En kısa zamanda da diş hekimine görünmek gerekir.


Diş ağrılarında dişe aspirin, karanfil, kolonya gibi maddelerin konulması ağrıyı keser mi?

Diş ağrılarında dişe farklı maddeler konması sonrasında dişetinde yanıklara ve daha da şiddetli ağrılara neden olabilir. Diş ve dişetine asla yabancı madde konulmamalıdır.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe