DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)


dent-v4

Diş beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan iç ve dış renklenmeleri giderme, dişlerin tonunu açma işlemidir. Diş rengi, göz rengi ve saç rengi gibi kişiye özgüdür. Diş beyazlatma işlemi dişlerdeki yaşlanma belirtilerini tersine çeviren, çeşitli dış etkenlerin (kahve, şarap, çay ve sigara) yıllar içerisinde dişlerde oluşturduğu lekeleri çıkaran estetik bir işlemdir. Bu işlem muayenehane ortamında ve/veya kişiye özel aparatlarla evde yapılabilir. Öncelikle hangi tedavinin ya da tedavi kombinasyonunun sizin için uygun olduğunu öğrenmek için diş hekiminize başvurmalısınız.

Beyazlatıcı diş macunları, ağız suları, diş ipleri işe yarıyor mu?

Beyazlatıcı diş macunları, ağız suları, diş ipleri ve sakızlar gibi reçetesiz beyazlatma ürünleri en iyi ihtimalle etkisizdirler ve bazı beyazlatıcı diş macunları fazla miktarda aşındırıcı ürünler içerebilir ve mineye zarar verebilirler. Beyazlatıcı diş macunları ile dişi fırçalama dış renklenmeyi mekanik anlamda giderebilir, ancak diş renginde çok az ya da hiç değişiklik olmaz. Aslında bu ürünlerde yazan beyazlatıcı ibaresi yanıltıcıdır; çünkü, dış renklenmenin biraz temizlenmesi dişin beyazlamış olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, iç renklenmeyi gidermek için karbamid peroksit veya hidrojen peroksit gibi beyazlatma ajanlarına ihtiyacınızı vardır. Bu ajanlar etkili olabilmek için mineyle belli bir süre temasta olmalıdır. Bu ajanları içerdiğini iddia eden diş macunları bile etkili değildir, çünkü çok düşük miktarlarda peroksit içerirler ve yeteri kadar dişle temasta olmadıkları için herhangi bir farklılık yaratmazlar.


parallax background

Beyazlatma güvenli midir? Beyazlatma dişlerin minesine zarar verir mi? 

Diş beyazlatma sistemi daha genç ve sağlıklı gülüşü başarmak için güvenli ve etkili bir yol olduğunu kanıtlanmıştır. Bu prosedürün güvenliği ve etkinliği direkt olarak verilen doza, uygulama sıklığına ve tedavi süresine, kullanılan materyalin konsantrasyonuna ve kullanılan sisteme bağlıdır. Beyazlatma süresince minenin floritten zengin tabakası açılır ve mine daha pürüzlü hale gelir. Bunun sonucunda dişler ağzınızdaki asit ve şekere karşı daha duyarlıdır. 24-48 saat içerisinde dişinizin minesi yeniden mineralize olur ve floritten zengin tabaka yeniden oluşur. Eğer beyazlatma bağımlısı olursanız dişlerinizin kendini yeniden mineralize etmesine fırsat vermezsiniz ve dişlerinizde uzun dönemde ters etkiler meydana gelebilir. Uygulama süresi ve sıklığı güvenliği açısından önemli bir husustur.

 Evde mi klinikte mi uygulanan beyazlatma sistemi daha iyidir?

Klinikte doktor tarafından uygulanan sistemler daha hızlı ve etkin cevap veren alternatiflerdir.  Bu metot kısıtlı zamanı olan veya hemen etkisini görmek isteyen herkes için oldukça faydalıdır. Birçok hasta klinikte yapılan beyazlatmayı ev biçimi beyazlatmayla birlikte kullanmaktadır. Ev tipi beyazlatmanın önceden kullanılması klinikte beyazlatma için dişi hazırlayarak daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca klinikte uygulamanın ardından beyazlatmanın daha etkili olması ya da elde edilen rengi uzun süre kalıcı olması için kullanılabilir. Ev tipi beyazlatma sistemlerini elde edilen rengi muhafaza etmek için önemli olup yılda birkaç kez kullanılması önerilir. Klinik tipi beyazlatma işlemleri diş hekimlerine yaklaşık bir saatte 6-8 tona kadar diş rengini açmaya imkan verir.

Beyazlatma işlemini tekrarlamak için ne kadar zaman geçmelidir?

İyi ağız bakımıyla işlem 2 yıldan daha fazla etkisini koruyabilir ve şu anki çalışmalar birçok hastanın ilk renk değişikliğini tedaviden 6 ay sonra yaşadıklarını göstermiştir. Tabi ki sigara içen, koyu çay ve kahve içen, kırmızı şaraba düşkün olan ve diğer boyamaya müsait yiyecekleri ve içecekleri tüketen hastaların diş rengindeki geri dönüş daha hızlıdır ve ilave beyazlatma ihtiyacı duyulur. Kişiye özel hazırlanan ağızlıkla evde yapılan beyazlatma işleminde geri dönüş daha zordur fakat istenilen sonucu almak uzun sürer.

Beyazlatma için en iyi adaylar kimlerdir ?

Eğer dişleriniz yaşla birlikte doğal olarak renk değiştiriyorsa güzel ve genç bir görünüş adına sonuç mükemmeldir. Daha sarı dişleri olan bireylerdeki sonuçlar gri tonlara göre daha belirgindir. Daha koyu mine dokusuna sahip bireylerde tetrasiklin renklenmesi veya beyaz lekeleri olan hastalara göre daha tatmin edilebilir sonuçlar alınmaktadır. En iyi adaylar kendi doğal diş dokusunu beyazlattıran hastalardır. Diş yapısını kapatmış herhangi bir restorasyona sahip hastalar (bonding, dolgu, kaplama vs) bu alanların beyazlamayacağını baştan bilmelidirler. Beyazlatma sonrası eski dolgu ve kaplamaların yeni diş rengine uygun şekilde değiştirilmesi estetik açıdan daha iyi sonuçlar verecektir.

Beyazlatma seansından önce diş hekimimi görüp temizleme ve muayene işlemi yaptırmam gerekir mi? 

Evet, beyazlatma öncesi bir diş hekiminin muayenesini yapması sonucu apseli dişleri, çürükleri, iç ve dış rezorbsiyonları ve diğer patolojik problemleri tespit edip teşhisini koyması gereklidir. Diş hekiminiz hangi dişinizin restorasyon olduğunu ve beyazlamayacağını söyleyerek sonraki işlemlerin planlanmasında size yardımcı olacaktır. 

 Diş beyazlatma dışında dişlerimi güzelleştirmenin farklı yolları var mı ?

Her hasta beyazlatma için uygun aday değildir. Eğer diş renginde dolgularınız, kaplamalarınız veya ön dişlerinizde bondingleriniz  varsa bu materyallerin rengi beyazlamayacağından yeni beyazlamış gülümsemenizde bu eski tedaviler sırıtacaktır. Uzun dönemde bu mükemmel gülüşü sağlayacak alternatif istediğiniz renk seçeneğine sahip olan porselen venerler (porselen laminalar) dir.

parallax background

Dişlerime beyazlatma uygulattım fakat tv’de internette gördüğüm vakalara benzemedi. Dişlerini bu kadar beyazlatmak için ne yapıyorlar?

Gördüğümüz bu dişler deniz kabukları gibi ince işlenmiş ve dişlerinizin yüzeyleri üzerine daimi olarak yapıştırılan porselen venerlerdir. Bu venerler dişler arasındaki geniş boşlukları kapatabilir, estetik olarak çapraşık ve dönmüş olan dişleri düzeltebilir ve kişinin diş rengini istediği tona kadar açabilir.

Beyazlatma yaptırdıktan sonra nelerden, ne kadar süre uzak durmalıyım?

Kahve, kola, çay, domates, havuç suyu gibi renkli herhangi bir şeyden uzak durmalısınız. Açık renkli şeyler yiyip, hassasiyet yaşamamak için oda sıcaklığına yakın derecede yiyecek ve içecekler tüketmelisiniz. Son beyazlatma seansından sonraki 24 saat içerinde dişlerinizin üzerindeki pürüzler kapanır ve floritten zengin tabaka diş minesini korumak için tekrar oluşmaya başlar. Yaklaşık bir hafta renkli besinlerden uzak durmalısınız. Lekenin zamanla biriken bir şey olduğunu unutmayın, ne kadar açık renkli besinler tüketirseniz ve ağız hijyeninize dikkat ederseniz bir sonraki beyazlatma seansı o kadar uzun süre sonra gerekecektir.

Bir kişinin beyazlatma işlemi görmek için en az kaç yaşında olması gerekir?

Genellikle 13 yaşın altındaki hastalara klinikte beyazlatma işlemi uygulanmamaktadır. Aslında birçoğu 16 yaşına kadar beklemeyi tercih etmektedirler. Özel bir durum mevcutsa ailesin izniyle özel beyazlatma ağızlığı yapılarak, çok düşük dozda jellerle işlem yapılabilir. 

Dişlerim hassas olsa da beyazlatma uygulayabilir miyim? Uygulayabilirsem dişlerimin daha rahat olmasını nasıl sağlayabilirim?

Öncelikle detaylı bir muayene yapılması gerekir. Hassasiyetin acil olan başka bir sorundan (büyük bir çürük, kırık diş vs) kaynaklanmadığından emin olunmalıdır. Sonrasında beyazlatma esnasında olabildiğince rahat olmanız için hekiminiz önlemler alır. Örneğin açık olan herhangi bir kök yüzeyini, aşınmış mine yüzeyi beyazlatma jelinden korumak için kapatır. Flor içerikli diş macunları işlem öncesi ve sonrasında kullanılabilir. Hassasiyet giderici solusyonlar muayenehanede veya size özel yapılan beyazlatma ağızlıklarında uygulanabilir. Yine diş hekiminiz tarafından ağrı kesici vb. ilaçlar hassasiyeti ortadan kaldırmak için önerilebilir.

Dişlerine beyazlatma yaptıran herkeste hassasiyet olur mu? Ve hassasiyet ne kadar sürede geçer? 

Bazı hastalar tedavi boyunca hassasiyet yaşayabilir, bazıları hiç yaşamaz. Genellikle hassasiyet tedaviden sonraki 24 saat içerisinde gerçekleşir. Daha yaşlı dişlerde sinirler daha derinde olduğundan ve yüzeyden daha uzağa göç ettiğinden hassasiyet daha az olur. Diş eti çekilmesi, kök yüzeyi açılması veya mine aşınması çok olan hastalarda beyazlatma jelinin direkt temas etmesi nedeniyle daha fazla hassasiyet olabilir.

Beyazlatma ağızlığımı kullandığım zaman diş etlerim beyazladı ve ağrıyor, bu normal mi?

Normalde diş etlerinizin beyazlamaması gerekir. Fakat işlem esnasında diş etini korumak için sürülen özel madde çeşitli nedenlerden dolayı (çenenin hareket etmesi, tükürüğün sızması) diş etinden ayrılabilir. Böyle bir durumda korkmanızı gerektiren bir durum yoktur. Kullanacağınız E vitamini ve ağrı kesici jeller kısa sürede diş etinin toparlamasına yardım edecektir.

Diş hekimim klinikte beyazlatma işlemi uyguladı fakat dişlerimin rengi çok açılmadı. Bu birçok hastada olur mu, beyazlatma için başka bir yöntem var mı?

Evet bazı insanların dişleri beyazlatmaya karşı daha dirençlidir. Bunun nedeni dişlerinin renginin baskın bir gri tonunda olması veya dişlerinde tetrasiklin renklenmesi bulunması olabilir. Neden ne olursa olsun bu kişilerde bile derin beyazlatma tekniği gayet kullanışlı olacaktır. Bu teknik ilk seansta dişlere yüzey şekillendirme yapılır, sonrasında evde kullanılan kişisel ağızlıkla yavaş, zamanla salınan jeli kullanılarak, derin temizleme etkisi mineye beyazlatma ajanını maksimum temas sağlamak için kullanılır. Evde uygulanan beyazlatmadan bir kaç hafta sonra hastanın istediği etkiyi oluşturmak için klinikte tam bir beyazlatma seansı uygulanır. 

 Renkli diş macunları dişlerde leke yapar mı?

 Genelde diş macunları dişleri boyamaz. Ancak beyazlatma işlemi devam ettiği sürede beyaz diş macunu kullanımı tavsiye edilir. Beyazlatma sonucunda diş yüzeyleri daha pürüzlü hale gelir bu aşamada daha beyaz hale gelmeye ve renklenmeye karşı daha dirençsizdir. Beyazlatmadan sonraki 24-48 saat içerisinde mine floritten zengin koruyucu tabakayı yeniden oluşturur ve diş macunundaki renklere karşı duyarlı olmamaya başlar. Ayrıca macun köpürmeye başladığı zaman diş yüzeyindeki renk yoğunluğu da azalır.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe