ORTODONTİ


Braces-e1411766824570

Ortodonti

Artık düzensiz diş yapısı olan 7'den 77'ye herkes için bir tedavi yöntemidir.
Ortodontide olan son dönem gelişmeleri ile tedavi süreleri kısalmakta, yıllarca bitmeyen
ortodonti tedavileri erkenden bitmekte ve hastalar erkenden estetik ve inci gibi dişlere
kavuşabilmektedir. Hatta ortodontik teller dışarıdan görünmeyecek kadar diş renginizle uyumlu veya görünmeyecek bir alanda dişlerinizin arkasında konumlanabilmektedir.

Ortodontik bozukluklar neden oluşur ?

 • Genetik faktörler,
 • Doğumsal anomaliler (dudak-damak yarığı vb),
 • Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu vb),
 • Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı emzik kullanma vb),
 • Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybı,
 • Travma.

parallax background

Ortodontik bozukluklar neden tedavi edilmeli?

 • Düzgün dişler, kişinin etkin şekilde ısırıp çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sağlıklı diş ve diş etlerine katkıda bulunmaktadır.
 • Diş eti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlık azalmaktadır.
 • Farklı fonksiyonel sorunların gelişimi engellemektedir (Eklem şikayetleri vb) o dişler hem fonksiyon hem görünüm olarak daha iyi konuma gelirler ve daha estetik görünürler.
 • Ağız kokusu
 • TME fonksiyon bozuklukları.
 • Dişeti iltihabı.
 • Hassas dişler
 • Dişlerin çürümesi
 • Diş kaybı

Ortodontik muayene ne zaman yapılmalı ?

5-6 yaşlarındaki çocuklarda bazen ortodontik muayene yararlı olabilmektedir. Bu yaşlarda çoğunlukla ortodontik tedavi uygulanmasa da bazı önleyici ortodontik tedaviler oldukça
yararlı olmakatadır. Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılır.

Çene ortopedisi nedir?

Alt ve üst çenenin birbirine göre bozulan ilişkilerini küçük yaşlarda yüze takılan özel apereylerle düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır. Çoğu zaman ortopedik tedavi (çenelerin uyumu sağlanır) ve ortodontik tedavi (dişlerin kapanış uyumu sağlanır) birlikte yürütülür.

Ortognatik cerrahi nedir?

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzeltilemeyecek durumlarda ortognatik cerrahiye başvurulur. Çene ve yüzde oluşan bozukluklar doğuştan yada kaza ve hastalıklara bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilmektedir. Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gelişen üstün teknoloji ve cerrahi teknikler ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

parallax background

İnvisalign | Şeffaf Plak

Uzman doktorlarımız dişlerinizi diş telleri olmadan düzeltmenin görünmez yolunu sunmaktadır. Invisalign çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan dişlerinizi düzeltmek için yapılan dijital ortodontik tedavi yöntemidir. 

Tedaviyi kabul etmeden önce, doktorunuz size üç boyutlu olarak dişlerinizin tedavi sonundaki bitmiş şekli ve tedavinin ne kadar süreceği hakkında bilgi vercektir. Invisalign için geliştiren I Tero Dijital Tarama cihazıyla muayene için geldiğinizde dijital ölçünüz alındıktan sonra tedavi sonunu görebileceksiniz. Her bir şeffaf plağı yaklaşık bir-iki hafta boyunca takarsınız ve sadece yemek yemek, içmek, dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarırsınız.

Şeffaf plağı bir sonraki ile değiştirdiğinizde, dişleriniz belirtilen son konuma getirilinceye kadar - azar azar, haftalarca hareket edecektir.

Toplam tedavi süresi ortalama 4 - 15 aydır ve tedavi sırasında takılan ortalama şeffaf plak sayısı 8 ile 30 arasındadır, ancak her ikisi de vakadan vakaya değişiklik gösterir.

Invisalign, aşağıdakileri durdurmaya yardımcı olur:

Invisalign Nasıl Çalışır?

Dijital olarak ölçünüz alındıktan sonra bilgisayar ortamında elde edilen tedavi planına göre plaklar üretilir. Her plak diş üzerinde istenilen harekete göre 0.05 mm’lik hareket sağlar.

Önemli Durumlarda Takmazsam Ne Olur?

Plakların en büyük avantajlarından biri de tedaviye mola verebilmenizdir. Önemli toplantı, düğün, davet, iş görüşmesi ve mezuniyet gibi organizasyonlarda 2-3 saat çıkartabilirsiniz; tabi çok sık olmadığı müddetçe.

Invisalignı Kimler Yaptırabilir?

Sağlıklı diş, dişeti ve çene kemiğine sahip; 2. büyük azı dişleri sürmüş olan herkes invisalign tedavisi yaptırabilir. Bu da ortalama en az 13-14 yaşa denk gelmektedir.

Invisalignın Tedavisi Sırasında Ağrım Olacak Mı?

Plakları ilk taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Bu baskı diş hareketi için uygulanan kuvvetten kaynaklanır. Bu duruma kısa sürede adapte olacaksınız.

Invisalign İle Tedavi Süresi Braketlere Göre Daha Kısa Sürer Mi?

Tedavi süresi vakaya göre değişmekle birlikte hafif, orta çapraşıklığı, dişler arası boşlukları olan ve diş çekimi planlanan vakalarda daha kısa olmaktadır.

Invisalign Tedavisi Öncesinde Bir Hazırlık Yapılması Gerekiyor Mu?

Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diştaşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Doktorunuzun kararına göre 20 yaş dişleri tedavi öncesinden çekilebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanamaz. Köprü ve implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasında yapılır.

Invisalign Tedavisine Nasıl Başlayabilirim?

Invisalign tedavisi öncesinden gerekli olan hazırlık işlemleri bittikten sonra, Hastanın fotoğrafları ve dişlerinin dijital tarama ile ölçüsü alınmakta; alınan ölçüler aynı gün içinde dijital olarak Amerikaya ulaşmaktadır. Tedavi planın oluşturulması, plakların üretimi ve gönderimi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir.

parallax background

Invisalign Tedavisine Nasıl Başlayabilirim?

Invisalign tedavisi öncesinden gerekli olan hazırlık işlemleri bittikten sonra, Hastanın fotoğrafları ve dişlerinin dijital tarama ile ölçüsü alınmakta; alınan ölçüler aynı gün içinde dijital olarak Amerikaya ulaşmaktadır. Tedavi planın oluşturulması, plakların üretimi ve gönderimi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir

Invisalign Plaklarım Geldikten Sonraki Prosedürler Nelerdir?

Plaklar geldikten sonra ilk randevuda dişlerin hareket etmesini sağlayan ataşmanlar (diş renginde dolgu materyalinden çıkıntılar) dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Daha sonra özellikle çapraşık olan dişlerde yer kazanmak amacıyla yapılan dişlerdeki aşındırmalar yapıldıktan sonra 2. randevuya kadar olan plaklar hastaya teslim edilir.

I Tero Çalışma Prensibi Nasıldır?

I Tero bugüne kadar 6 milyon üzerinde vakası bulunan invisalign arşivinde sizin dişlerinizin durumuna en yakın tedavileri tarayarak, o tedavilerde elde edilen sonuçları bir araya getirir. Size Invisalign ile tedavi sonunda olabilecek en yakın sonucu 1-2 dakika içinde simülasyon olarak göstermektedir. Böylelikle muayene için geldiğiniz anda tedavi sonucunu görebilirsiniz.

Herşey Daha Kolay

Daha hızlı, Daha konforlu, Diş eti hastalığı ve Diş çürüğü riski az, Dişlerini kolay fırçala, Kopan braket yok, Yaralar yok

Zamanın Sana Kalsın

Daha az randevu ile Zamanın sana kalsın.

Sosyal Hayat Aynen Devam

Özgürce istediğini yiyip iç ne zaman ne istersen; Tedaviye mola ver; Düğün, Mezuniyet, Toplantı, İş Görüşmelerinde tedaviye ara ver.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe