20 YAŞ DİŞLERİ


20-yaş-dişleri

20 Yaş diş tedavisi

Genellikle bireylerin ağzında bu dişlerin rahatlıkla sürebilmesi için yeterli alan bulunmadığından günümüzde birçok genç insanda 20 yaş dişleri sorun teşkil etmektedir.

İnsanlarda 20 yaş dişleri genellikle yer darlığından ötürü, bazen de yanlış konumlanışa bağlı olarak süremeyip gömük ya da yarı gömük kalırlar.

Gömük 20 yaş dişleri genellikle o kişiye ağrı, şişlik, ağzı yeterince açamama gibi rahatsızlıklar verebilmektedir.

Süremeyen 20 yaş dişinin etrafında çene kemiğine yapışık, sürme apsesi dediğimiz kistik bir lezyon oluşabilir.

(20 yaş dişlerine bağlı yaşanan ağrı ve şişlikler genelde bu lezyonun akut enflamasyonlarında oluşmaktadır).


Ayrıca 20 yaş dişleri komşu olduğu dişin kökünü eritebilir ve geniş bir çene kemiği defektine yol açabilirler ve çene kemliğindeki konumundan dolayı bazen önünde bulunana azı dişlerine baskı uygulayabilir bu durumda ağrı ve ön dişlerde çapraşıklık oluşabilir.
parallax background

20 Yaş dişlerine hangi durumlarda operasyon yapılır?

Genel prensip olarak, sürme yönü farklı ve sıkışıklıktan dolayı ağız içine süremeyen tüm 20 yaş dişleri cerrahi operasyonla alınması gerekir. Ağrı ve şişlik gibi hiçbir rahatsızlık olmasa bile bu dişler sürebilmek için hem önündeki dişin köküne zarar verirler hem de diğer dişleri sıkıştırarak çapraşıklığa ve bu çapraşıklığa bağılı olarak çürük eğiliminde artışa sebep olurlar.

“Benim 20 yaş dişim gömük ama bana hiç rahatsızlık vermiyor, ağrım olmuyor.” düşüncesi doğru değildir. Ağız ve çene cerrahisi alanında sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

Geleneksel cerrahi işlemler, lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) altında yapılabileceği gibi, sedasyon ve genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

Diş etrafındaki kemiği uzaklaştırmak için geleneksel yöntemler yerine sert doku lazeri (ER-YAG) de kullanılabilir ve şişlik-ağrı önemli oranında azalmakta ve doku iyileşmesi hızlanmaktadır. Ayrıca çekimden sonra düşük seviyeli lazer uygulaması ile 20 yaş çekiminden sonra iyileşme dönemi ve çekimden sonra oluşan ödem ve kas spazmına bağlı çene kilitlenmesi daha kısa olur.


Online Randevu Formu
 
 
Türkçe