ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ


smile-design

Diş estetiği

Estetik kelimesi sanatsal yaratıcılığın, sanatta ve yaşamda güzellik denen kavramın bilimi olup güzelliği araştıran bilim dalının karşılığıdır. Bu bilim dalı diş hekimliğiyle birleştirildiğinde amacı kişinin yüz yapısı, teni, rengi ve hatta kişiliğiyle uyum içinde, kişiye yakışan diş yapısını ona kazandırmayı hedeflemektedir.

Dişte estetik oranlar ve çeşitli geometrik parametrelerle ilişkili de olsa kişiye özel yani subjektiftir. Kesinlik olamaz, birine yakışan diş formu veya renk başka birinde güzel olacak diye bir kaide yoktur. Kişiye özel planlanır ve uygulanır.

Estetik Diş Hekimliği’nde kişiye uyumlu, rahat, kullanılabilir dişler yapılmasının yanında kişiyi mutlu edebilecek güzelliği yakalamak esas meseledir. Bu sistemde kişiye özel gülüş tasarımı yapılarak işe başlanır.

parallax background
Gülüş tasarımı

Başarılı bir gülüş tasarımı sizinle sizi tedavi eden diş hekimi arasındaki takım çalışmasının sonucudur. Seçtiğiniz tedaviye bağlı olarak diş teknisyeni de işlemin başarısında kritik rol oynar.

Estetik diş hekimliğinin içerdiği bazı işlemler şunlardır:

Estetik Bonding: Bu yöntemle küçük kırıklar, çatlaklar tamir edilir; ufak çapraşıklıklar düzeltilebilir.

Porselen Kronlar & Köprüler: Büyük miktarlardaki diş yapısı kayıplarında ve/veya diş kayıplarında tedavi için kullanılır.

Diş İmplantları: Diş boşluklarını mevcut dişlere zarar vermeden, kalıcı olarak doldurmak için kullanılır. Yandaki dişlerden destek alınmaz, sanki doğal diş gibi boşlukta kök yapısı yapay implantlarla oluşturulur ya yapıştırma yada vidalı şekilde sadece boşluktaki diş sayısındaki kaplamalarla işlem bitirilir.

İnley& Onleyler: Geniş hacimli çürük dişlerde çürük dokusu temizlendikten sonra boşluklar ya porselen yada estetik dolgularla modeler üzerinde yapılan İnley/Onleylerle doldurulur.

Invisalign Şeffaf Plaklar: Günlük hayatı etkilemeden estetikten ödün vermeden yapılan diş düzeltme işlemidir. Özellikle doğal dişler hasarsız ve düzgün olduğu durumlarda sadece şeffaf plaklarla dişler düzeltilerek istenen estetik sonuca ulaşılabilir.

Ortodontik Tedavi: Teller yardımıyla dişleri hareket ettirerek dişler doğru pozisyona getirilir. Bu yöntemle dişlerde istenilen estetik sonuç, ekstra bir işlem uygulanmasına gerek kalmadan alınır.

Porselen Venerler (Porselen Laminalar): Bu yöntem daha büyük kırık ve çatlakların olduğu durumlarda veya dişleri yeniden şekillendirme gerektiğinde estetik sonuçlara dişlere zarar vermeden ulaşmamıza yardım eder.

Hareketli Protezler: İmplant yapma şansımız olmayan durumlarda veya köprü yapmak için yeterli diş sayısı olmadığında alternatif olarak kullanılan teknikler arasındadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching): Dişleri daha beyaz hale getirmek ve çıkmayan lekeleri temizlemek için kullanılır.

Kozmetik Konturlama: Doğal dişlerin ufak aşındırmalarla düzeltilmesidir. Çok büyük müdahale gerektirmeyen durumlarda kesici kenarlar düzeltilir, sivri köşeler yuvarlatılır, küçük kırık ve kopmalar düzeltilir.

Diş Renginde Dolgular (Kompozit Dolgular): Tamamen doğal diş görünümünde sağlıklı dişlere sahip olmak için kullanılan sistemlerdendir.

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarım takımının bir üyesi olarak en önemli işiniz, gülüşünüzde neyi sevmediğinizi ve neyi değiştirmek istediğinizi tam olarak belirtmenizdir. İlk randevunuzdan önce şu soruların cevaplarını bir düşünün:

  • Diş renginiz hakkında neyi beğeniyor veya neyi beğenmiyorsunuz?
  • Güldüğünüzde veya dudaklarınız serbest pozisyondayken dişlerinizin görünme miktarından memnun musunuz?
  • Dişlerinizin ‘Hollywood Gülüşü’ gibi mükemmel bir şekilde düz olmasının yanısıra parlak olmasını mı yoksa daha doğal renklerde ve şekillerde mi olmasını istersiniz?
  • Gülümsediğinizde diş etlerinizin daha çok veya daha az mı görünmesini istersiniz?
  • İstediğiniz gülüşle ilgili biriktireceğiniz fotoğrafları yanınızda getirmeniz çok işe yarayacaktır. Hatta özlediğiniz eski gülüşünüze ait fotoğraflarınız bile, güzel bir çıkış noktası olabilir.
  • Şimdi istediğiniz güzelliğinize güzellik katacak gülüşü yaratmanın tam zamanı!!

Online Randevu Formu
 
 
Türkçe